Ilja Lihtenštajn i njegova supruga Heder Morgan optuženi su da su pokušali da operu novac koji je ukraden tokom velikog hakovanja na berzi kriptovaluta Bitfinex 2016. godine.
Njih dvoje su uhapšeni i optuženi za zaveru radi pranja ukradenih kriptovaluta u vrednosti od 4,5 milijardi dolara.
Zvaničnici za sprovođenje zakona zaplenili su 3,6 milijardi dolara tih sredstava, što je oko 94.000 bitkoina. Zamenica američkog državnog tužioca Liza Monako je ovo nazvala „najvećom finansijskom zaplenom ikada“, prenosi Nova.rs.
S obzirom na to da su sredstva zaplenjena na temelju sudskog naloga, sudija àe na kraju odlučiti kako će vraćeni novac biti raspoređen, ali i da li će Vlada tražiti povraćaj sredstava pravim vlasnicima.
„Intenzivno sarađujemo s ministarstvom pravosuđa otkako je započela istraga i nastavićemo da to radimo“, stoji u pisanoj izjavi Bitfinexa. Firma se obvezala da će „slediti sve potrebne pravne postupke kako bi se utvrdila prava na povraćaj ukradenog bitkoina“.
Hakeri su poslednjih godina pobegli sa stotinama miliona dolara u napadima na virtuelne berze raznih valuta.
Lihtenštajn i Morgan optuženi su za zaveru radi pranja novca za koju je zaprećena kazna do 20 godina zatvora, i za zaveru u cilju prevare SAD-a za koju je predviđena kazna do pet godina zatvora, ističu zvaničnici pravosuđa. Njihov advokat nije bio dostupan za komentar.
Lihtenštajn je tehnološki preduzetnik poznat pod nadimkom „Dač“ (Holanđanin), ima i američko i rusko državljanstvo. Sebe opisuje kao „poslovnog anđela“, tehnološkog preduzetnika, kodera i investitora, koji je zainteresovan za tehnologiju blokčejna, automatizaciju i velike podatke. Morgan je povremeno reperka koja takođe vodi marketinšku firmu Salesfolk, a u objavama koje redovno postavlja na svoj TikTok profil sebe naziva „turskom Martom Stjuart“.
Nije poznato kako se par upozao. U objavi na Fejsbuku iz 2019. godine, Lihtentajn je napisao kako je zaprosio svoju „najbolju prijateljicu i ženu njegovih snova“.
U izjavi datoj poreskoj službi pod zakletvom, par je kazao da su potrošili tek manji deo ukradenog novca, nešto na zlato, a nešto na nezamenjive tokene (NFT) – jedinstvene digitalne slike kojima se trguje kao kolekcionarskim i umetničkim delima. Ostala plaćanja izvršena su za Vol-Mart poklon kartice, vožnje Uberom, Hotels.com i PlayStation.
Bitkoin je najpopularnija kriptovaluta, a početkom studenog dostigao je vrednost od oko 69.000 dolara pre nego što je prošlog meseca pao na oko 35.000 dolara. Nakon toga se donekle oporavio i sada se njime trguje po ceni od oko 43.000 dolara, prema CoinMarketCap-u.
Vlasti su sve zabrinutije da je složen i često zbunjujući svet kriptovaluta raj za kriminalce svih vrsta koji žele ukrasti novac, ali i onaj ukradeni sakriti od vlasti.
Kako je šteta od ransomver i drugih hakerskih napada porasla za ekonomiju, agencije za sprovođenje zakona su nastojale da agresivnije prate i zaplene kriptovalute koje često koriste hakeri za kriminalne aktivnosti. Američki zvaničnici su prošle godine vratili 2,3 miliona dolara od 4,4 miliona dolara otkupnine koju je Kolonijal Pajplajn platio jednoj ruskoj grupi.
„Ovo pokazuje da čak i kada se koriste sofisticirane tehnike pranja novca, neizbrisivi blokčejn zapisi obično dozvoljavaju organima da povežu kriminalne aktivnosti sa pojedincima“, rekao je za Tom Robinson, suosnivač firme za analizu kriptovalute Eliptik.