Međunarodni tim naučnika je za drevni ljudski fosil nedavno pronađen u Kini saopštio je da ne nalikuje ni jednom drugom do sada zabeleženom homininu, prenosi N1.

Hominini su pleme primata iz potporodice hominidi koje obuhvata vrste Homo i šimpanze i njihove izumrle pretke.

Naime, ostaci ne liče ni na vrstu koja se razdvojila u neandertalce, ni na denisovce (denisovski čovek), a ni na nas, što ukazuje na to da našoj sadašnjoj verziji ljudskog porodičnog stabla nedostaje još jedna grana.

Čeljust, lobanja i kosti nogu koje pripadaju ovome, za sada neklasifikovanom homininu oznake HLD 6, otkrivene su u Hualongdongu, u istočnoj Aziji 2019, a naučnici Kineske akademije nauke (CAS) od tada pokušavaju da spoje ostatke s nekom poznatom vrstom. Za sada nisu uspeli, piše Science Alert.

Otkrivena nova vrsta?

Lice ovog hominina slično je strukturisano kao lice moderne ljudske vrste, koja se odvojila od Homo erectusa još pre 750.000 godina. Ali nedostatak forme brade više nalikuje denisovcima, izumrloj vrsti drevnog hominina u Aziji koja se odvojila od neandertalaca pre više od 400.000 godina.

Stoga stručnjaci s CAS-a, koji su na ovome istraživanju sarađivali sa naučnicima s kineskog univerzitet Xi’an Jiaotong, britanskog Univerzitet Jork i španskog Nacionalnog istraživačkog centra za evoluciju, smatraju da su otkrili potpuno novu vrstu hibrida između grane koja nam je podarila moderne ljude i one koja je izrodila druge drevne hominine u regiji, poput denisovaca.

Treba napomenuti da se mnogi fosili hominina iz pleistocena pronađeni u Kini nisu lako uklopili ni u jednu do sada poznatu vrstu. Neki stručnjaci smatraju da se verovatno radi o srednjim varijacijama pri razvoju prema modernom čoveku; poput arhaičnog primerka Homo sapiensa ili naprednog oblika Homo erectusa.

Ali ovo prilično linearno i pojednostavljeno tumačenje je dosta kontroverzno i nije ga prihvatila šira naučna zajednica. Naime, dok je Homo erectus postojao u Indoneziji do pre otprilike 100.000 godina, ostaci koji su nedavno pronađeni u istočnoj Kini više nalikuju drugim, modernijim linijama hominina.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.