Petorica litvanskih sveštenika koje je proterala Ruska pravoslavna crkva jer se protive ratu u Ukrajini, formirali su novu pravoslavnu zajednicu koja se okuplja u bivšem zatvoru u Vilnjusu.
„Nismo više mogli da ćutimo“ o ruskoj invaziji na Ukrajinu, rekao je danas Frans presu sveštenik Gintaras Sungaila.
Juna prošle godine ga je, zajedno s još četvoricom sveštenika, Ruska pravoslavna crkva optužila za kanonsku neposlušnost i zaveru.
Moskovska patrijaršija i dalje ima uticaj u pravoslavnoj zajednici od oko 100.000 vernika u Litvaniji, pretežno katoličkoj zemlji sa 2,7 miliona stanovnika.
U februaru je petoricu pobunjenih sveštenika integrisala Carigradska vaseljenska patrijaršija, koja je saopštila da ih je Ruska crkva kazbila „ne po crkvenim kriterijumima, već zbog njihovog otpora ratu u Ukrajini“.
Od početka marta sveštenici služe liturgije, između ostalog, u crkvi unutar zidina nekadašnjeg zatvora u Vilnjusu.
Izgrađena početkom 20. veka i zatvorena od tada, ta zgrada je sada otvorena za posete, koncerte i skupove.
Danas je nekoliko desetina ljudi prisustvovalo Uskršnjoj liturgiji na staroslovenskom jeziku.
Neki od vernika čitavu godinu nisu išli u crkvu, jer nije bilo alternative za pravoslavce pod vlašću Moskovske patrijaršije, a tamo nisu hteli.
„Bilo je teško, ali je to bio blagosloven trenutak, jer smo osećali da je istina na našoj strani“, rekla je za AFP Karina Černjak, ruska penzionerka koja je stigla u Litvaniju pre šest godina.
Ona je nezadovoljna poglavarom Ruske pravoslavne crkve, patrijarhom Kirilom, koji je veliki zagovornik invazije Moskve na Ukrajinu.
„Crkva ne može da blagoslovi rat. Kako se možete moliti Bogu ako blagosiljate ljude koji ubijaju druge ljude!?“, rekla je ona.
Njen suprug Andrej je rekao da je „previše laži. Postoji granica koju su crkvene vođe prešle kada je počeo rat“.
Carigradski patrijarh Vartolomej Prvi posetio je Litvaniju u martu. Tada je rekao da će raditi sa litvanskim vlastima na uspostavljanju novog pravoslavnog ogranka.
Po rečima sveštenika Sungaila, zvanični status nove zajednice omogućiće da se dobije novac od vlade, koja svake godine raspodeljuje sredstva tradicionalnim verskim zajednicama.
Sveštenici su najavili redovne liturgije i u drugim gradovima Litvanije.