Singapur je, po prvi put nakon dve decenije, pogubio ženu zbog trgovine drogom.

Saridewi Djamani osuđena je na smrtnu kaznu nakon što je 2018. godine proglašena krivom za krijumčarenje 30 grama heroina, uprkos protivljenju grupa za ljudska prava.

Centralni odbor za narkotike (CNB) saopštio je da je 45-godišnja državljanka Singapura, koja je bila osuđena za krijumčarenje droge, pogubljena rano u petak, piše Gardijan.

Saridewi je osuđena na smrtnu kaznu 2018. godine zbog krijumčarenja oko 30 grama heroina. Prema informacijama lokalne grupe za ljudska prava „Transformative Justice Collective“, veruje se da je ona prva žena koja je pogubljena u Singapuru od 2004. godine, kada je 36-godišnja frizerka Yen May Woen bila obešena zbog krijumčarenja droge.

Saridewi je tvrdila da nije mogla dati tačne izjave policiji jer je u to vreme prolazila kroz apstinencijalnu krizu. Međutim, sudija Vrhovnog suda odbacio je njenu tvrdnju i zaključio da je Saridewi „bila pod uticajem blage do umerene apstinencijalne krize od metamfetamina tokom perioda davanja izjava“ i da to nije umanjilo njenu sposobnost da daje izjave.

Globalna komisija za politiku droga, i Međunarodna federacija za ljudska prava i „Amnesty International“, pozivali su vladu Singapura da obustavi pogubljenje.

Saridewi je druga osoba koja je pogubljena ove nedelje, a 15. zatvorenica koji je osuđen na smrtnu kaznu od kako je vlada nastavila s izvršenjem smrtnih kazni u martu 2022. godine. Izvršenja su bila obustavljena dve godine tokom pandemije, a od tada je grad-država sprovodila jedno pogubljenje mesečno, kažu aktivisti.

U sredu je takođe pogubljen 56-godišnji muškarac malajskog porekla iz Singapura, Mohd Aziz bin Hussain, koji je takođe bio osuđen zbog krijumčarenja droge .

Stručnjakinja za smrtnu kaznu u Amnesty Internationalu, Chiara Sangiorgio, izjavila je da je ova nedelja „bacila svetlo na potpuno odsustvo reforme smrtne kazne u Singapuru“.

Amnesty poziva vlade, Kancelariju Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNODC) i Međunarodnu komisiju za kontrolu narkotika (INCB) da „povećaju pritisak na Singapur da okonča izuzetno strog pristup politikama kontrole droga“.

Vlada Singapura tvrdi da je smrtna kazna efikasan način sprečavanja kriminala povezanog s drogom, da održava grad-državu bezbednom i podržana je od strane javnosti.

Prema Transformative Justice Collective (TJC), organizaciji koja zagovara reformu pravosudnog sistema Singapura, naredni zatvorenik dobio je obaveštenje o pogubljenju zakazanom za sledeći četvrtak.

Radi se o muškarcu malajskog porekla iz Singapura, bivšem dostavljaču, koji je 2019. godine osuđen za krijumčarenje oko 50 grama heroina. Grupa je navela da je on tokom suđenja i žalbe tvrdio da je verovao da prenosi cigarete za prijatelja kome je dugovao novac. Njegova žalba je odbijena prošle godine.

Obaveštenja o pogubljenju obično se izdaju zatvorenicima oko nedelju dana pre njihovog pogubljenja. U periodu pre izvršavanja smrtne kazne, dozvoljene su im posete svakodnevno, ali su odvojeni staklenim zidom i ne smeju da imaju fizički kontakt s posetiocima.

Takođe se održava „opciono fotografisanje“, s ciljem da porodicama pruži sećanje na zatvorenika, u danima pre njegovog pogubljenja. Dozvoljeno je da rodbina zatvorenika donese posebnu odeću koju će on nositi na dan smrti.

U saopštenju izdatom danas, CNB je naveo: „Smrtna kazna se koristi samo za najozbiljnije zločine, poput krijumčarenja većih količina droge koje nanose veoma ozbiljnu štetu, ne samo pojedincima koji koriste drogu, već i njihovim porodicama i široj zajednici. Smrtna kazna je deo sveobuhvatne strategije prevencije štete koju sprovodi Singapur, a koja cilja i na potražnju i na ponudu droge.“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.