Danas je Svetski dan borbe protiv raka pluća, a u Srbiji od te maligne bolesti godišnje oboli više od 6.000, a premine 4.600 osoba, piše RTS.
Oboleli od raka pluća mogu o trošku RFZO da dobiju najsavremenije imuno i ciljane terapije
Osobe koje imaju neko maligno oboljenje su pod većim rizikom od kovid 19 infekcije, a posebno oni koji imaju karcinom pluća, najčešći i najsmrtonosniji malignitet kako u svetu, tako i u našoj zemlji.
U Srbiji od ove opake bolesti dnevno oboli čak 16 osoba, a bolest odnese 13 života.
Direktorka Klinike za pulmologiju KCS prof. dr Violeta Mihajlović Vučinić rekla je za RTS da je ta klinika u periodu dok je bila kovid centar bez prekida lečila onokološke bolesnike koji su bili izmešteni u drugi deo zgrade.
Prema njenim rečima, na dnevnoj terapiji nalazi se 20 bolesnika, a ukupno na godišnjem nivou to bude više od 3.500 pacijenta.
Ono što ohrabruje jeste da od pre dva meseca, oboleli od raka pluća mogu o trošku države da dobiju najsavremeniju ciljanu terapiju.
„To je nova inovativna terapija, koju naši bolesnici dobijaju preko konzilijuma, to su svetske smernice“, rekla je doktorka.
Ona je navela da je Klinika za pulmologiju izašla iz kovid sistema, ali da na svakom odeljenju postoje sobe za izolaciju, gde se primaju pacijenti sa kovidom 19 sa pneumonijama, koji se kasnije premeštaju u kovid centre.
Ističe da kliničke slike takvih pacijenta veoma iznenađuju lekare svojom težinom.
„Za razliku od pacijenta koji su se javljali u proleće, ovoga puta su prisutne obostrane upale pluća, kompletna opšta stanja su mnogo lošija“, rekla je doktorka Mihajlović Vučinić.