Nakon višednevnih vojnih vežbi, Kina navodno planira zonu zabrane letova u blizini Tajvana.
Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je da još uvek „proverava“ ove tvrdnje, kako prenosi Rojters, pozivajući se na više neimenovanih kineskih zvaničnika. Portparol ministarstva je, na konferenciji za novinare, rekao da je „zona zabranjenih letova oko 85 nautičkih milja severno od Tajvana“ i da veruju da bi to moglo biti povezano sa vazduhoplovnim aktivnostima koje se dešavaju u proteklih nekoliko dana, a možda i sa lansiranjem satelita.
Kako prenosi Rojters, visoki kineski zvaničnik, sa direktnim saznanjima o ovom slučaju, rekao je da bi zabrana letova imala značajan uticaj na vazdušni saobraćaj, utičući na vise od 60 posto letova između severoistočne i jugoistočne Azije, kao i letova između Tajvana i Južne Koreje i Japana i Severne Amerike.
Kina je u ponedeljak uveče objavila kraj višednevnih vojnih vežbi, koje su pokrenute u znak osvete predsednici Tajvana, Caj Ingven, koja se prošle nedelje sastala sa predsednikom Predstavničkog doma, Kevinom Makartijem, u SAD.
Ranije u sredu, Ingven je rekla da je njeno putovanje u SAD samo pokazalo posvećenost ostrva odbrani demokratije, jer se očekuje da će tajvanska vojska započeti sopstvene vežbe. Dodala je kako je ključ demokratije ujednjinje.
„Ovim putovanjem, ponovo smo poslali poruku međunarodnoj zajednici da je Tajvan odlučan da čuva slobodu i demokratiju. Time smo naišli na podršku naših demokratskih partnera“, rekla je ona kanadskim poslanicima u svojoj kancelariji u Tajpeju.
Kineska narodnooslobodilačka armija (PLA) nastavila je vojnu aktivnost oko Tajvana, uprkos tome što je, zvanično, najavila kraj vojnih vežbi koje su trajale od subote do ponedeljka. Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je da je u utorak oko Tajvana otkriveno 35 aviona PLA, kao i osam plovila.
Vežbe su izazvale međustranačku osudu tajvanskog parlamenta, koji je Kinu osudio da podriva “status kvo” i izaziva „ozbiljnu pretnju regionalnom miru i bezbednosti“.
Peking je ostao prkosan, proglašavajući vežbe „uspešnim demonstracijama“. U sredu je kineska kancelarija za tajvanska pitanja saopštila da su „protivmere“ predsednicinom putovanju u SAD „provokacija tajvanskih separatističkih snaga “.
Tvrdilo se i da je vladajuća partija Tajvana podmitila američke zakonodavce da se suprotstave planu Pekinga za ono što naziva „ponovnim ujedinjenjem“, a time je, između ostalog, ciljala na odluku Vlade Tajvana da zabrani TikTok zaposlenima u javnom sektoru. Ova odredba odražava i slične zabrane uvedene od strane drugih Vlada širom sveta zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost u vezi sa platformom koja je u vlasništvu Kine.
Portparolka kineske kancelarije za poslove Tajvana, Džu Fenglijan, rekla je da tajvanska Vlada želi da prekine pristup informacijama čime bi samo povredila prava i interese ljudi Tajvana.
TikTok nije dostupan u Kini, gde su strane platforme društvenih mreža, uključujući Tviter i Fejsbuk, zabranjene. Druge platforme, kao i sajtovi sa vestima i pretraživači, su veoma ograničeni ili cenzurisani.
Vojne vežbe oružanih snaga Republike Kine (zvanični naziv Tajvana) trebalo je da počnu u sredu u južnom gradu Tajtungu. U sredu nije bilo jasno da li te vežbe još traju, a ministarstvo odbrane je odbilo da odgovori na pitanja.
U ranim satima istog dana, stanovnici na zapadnoj obali Tajvana prijavili su veliki broj oklopnih vozila koja se nalaze na tajvanskom autoputu i kreću se ka poluostrvu Hengčun, gde se nalazi zajednička baza za obuku. Nezavisni vojni posmatrači rekli su da je to verovatno početak vežbe zajedničkih snaga.
Juče su SAD i Filipini započeli svoje najveće borbene vežbe poslednjih decenija u vodama preko Južnog kineskog mora i Tajvanskog moreuza.
Peking nastavlja da pojačava svoje vojne i diplomatske napade na Tajvan, u svojim naporima da pripoji Tajvan kao kinesku provinciju.
Peking nije isključio pripajanje Tajvana silom i radi na izolaciji Tajvana od međunarodne zajednice. Samo 13 zemalja je sada priznalo Tajvan kao državu.