Njujork, Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, 21. februar 2022. godine. Nakon što je, kao i većina njegovih kolega, osudio „kršenje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine“, kenijski ambasador Martin Kimani dodaje svoje primedbe: „Dalje, kategorički osuđujemo trend uočen poslednjih decenija kod nekih moćnih država, uključujući članice Saveta bezbednosti, koje beskrupulozno krše međunarodno pravo.“ On takođe upozorava i svečano upućuje poziv: „Multilateralizam je večeras na ivici smrti. Danas je napadnut, kao što je i nedavno bio, od strane drugih moćnih država. Pozivamo sve države članice da se okupe uz generalnog sekretara, od kojeg tražimo da organizuje mobilizaciju u odbranu multilateralizma.“
Retko je, u tako malo reči, opisana dubina međunarodne krize koja se zaoštrava više od deset godina i koja sada predstavlja egzistencijalnu pretnju Ujedinjenim nacijama (UN). Kako nas Kenija podseća uglađenim jezikom punim diplomatskih insinuacija, ovo svakako nije prvi put da se besramno napadaju osnovni principi Povelje UN – naročito zabrana upotrebe sile i nemešanje u unutrašnje stvari – od strane jedne od pet stalnih (P5) članica Saveta bezbednosti (SAD, Rusija, Kina, UK i Francuska). Invazija na Irak koju je preduzela koalicija predvođena Vašingtonom i Londonom 2003. godine jedan je od najspektakularnijih primera gaženja ovih principa. Nedavno je manje primećeno, ilegalno bombardovanje sirijskih hemijskih postrojenja od strane Sjedinjenih Država, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva, 13. aprila 2018. godine, podstaklo hitan sastanak visokog kruga UN. „Kao generalni sekretar Ujedinjenih nacija“, rekao je Antonio Guteres, „imam dužnost da podsetim države članice da postoji obaveza, posebno kada su u pitanju mir i bezbednost, da se deluje u skladu sa Poveljom Ujedinjenih nacija i međunarodnim pravom uopšte. Povelja je vrlo jasna po ovim pitanjima. Savet bezbednosti ima prevashodnu odgovornost da održava međunarodni mir i bezbednost. Pozivam [njegove] članice da se ujedine i ispune ovu odgovornost.“
Ceo tekst objavljen je u novom broju Mond diplomatika, koji se dobija na poklon uz svaki primerak Nedeljnika od četvrtka, 26. maja
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs