Ukrajinska kontraofanziva ušla je u drugu nedelju i njeni obrisi sada se jasnije naziru. Na zamišljenoj mapi, jedna strelica kontraofanzive pokazuje na istok i krvlju natopljeni Bahmut, druga na predele jugoistočno od Velike Novosilke i Vuhledara u Donjeckoj oblasti. Treća strelica usmerena je ka jugu i Zaporožju koje čini centralni deo linije fronta. Ofanziva napreduje, ali nijedna strana i dalje nije mobilisala svoje rezerve i čini se da do najvažnijih borbi neće doći barem još nedelju dana.
Napad u Donjecku dosad se pokazao najneuspešnijim. Ukrajina je koristila sedam brigada u blizini Velike Novosilke kako bi u roku od četiri dana oslobodila oko 60 kvadratnih kilometara teritorije, uključujući i nekoliko sela oko reke Mokri Jali.
Za razliku od jugoistoka zemlje, kontrafonaziva u regionu Zaporožja manje je ohrabrujuća. Borbe duž linije Orihiv-Tokmak bile su izrazito teške i Ukrajina je imala značajne gubitke. Na slikama koje je Rusija objavila jasno se vide nemački Leopardi i američka oklopna vozila Bredli, zarobljeni u minskim poljima i uništeni. Međutim, nije ni Rusija prošla mnogo bolje. Na sastanku sa ruskim vojnim blogerima održanom 13. juna, Vladimir Putin rekao je kako je Rusija tokom ukrajinske ofanzive ostala bez 54 tenka.
Količina trupa raspoređenih duž ose Orihiv-Tokmak, ali i strateška uloga tog grada kao železničkog čvorista i idealne pozicije za napad na glavni ruski put koji vodi ka Krimu, nagoveštavaju da bi baš to područje moglo postati ključna tačka ukrajinskog pritiska. “Ofanziva je očigledno počela, ali mislim da do glavnog napada još uvek nije došlo”, procenjuje za Ekonomist Ben Hodžis, penzionisani američki general. „Tek kada vidimo velike oklopne formacije kako se pridružuju napadima moći ćemo sa sigurnošću da tvrdimo da je glavni kontraofanzivni napad zaista počeo.”
Ukrajina je u Zaporožje poslala samo tri brigade. “Nismo angažovali naše glavne snage“, tvrdi izvor blizak ukrajinskom generalštabu, “a nisu ni Rusi“. Rusija naporno radi na onome što vojni oficiri nazivaju “dubokom odbranom”, a to znači da se povlače na osvojene delove teritorije kako bi sebi stovrili povoljnije uslove za odrbanu. Izvor dodaje da je reduciranje ruske artiljerijske nadmoći osnovni prioritet ukrajinske vojske. Analiza koju je Ekonomist sproveo uz pomoć infracrvenih NASA satelita pokazuje neobične intenzivne požarne aktivnosti širom južne Ukrajine, a ruski vojni blogeri izveštavaju da je u jednom od ukrajinskih udara ubijen i general Sergej Gorjačov.
Vazduhoplovstvo takođe igra veoma važnu ulogu, a Semjuel Bendet sa CNA primećuje da se ruski vojni blogeri hvale novom taktikom: ruski vazdušni udari teraju Ukrajinu da svoje oskudne sisteme protivvazdušne odbrane gura još više napred kako bi postali lakše mete ruskim bespilotnim letelicama i ruskim snajperima. Denis Jaroslavski, oficir specijalnih snaga koji se bori severno od Bahmuta, izveštava o velikom porastu upotrebe dronova. Osim dronova sposobnih da unište tenkove i artiljerijske sisteme, ruske snage nabavile su i značajan broj kineskih dronova, kaže on. Gospodin Jaroslavski je uveren da će Ukrajina nastaviti da zatvara krug oko Bahmuta. “Teško je, ali mi se stalno krećemo. U roku od nedelju dana osvojićemo uzvišenje, i imaćemo Bakhmut na dlanu.“
Rušenje brane Nova Kahovka 6. juna i poplave koje su nakon toga pogodile Ukrajinu mogle bi u velikoj meri poremetiti ukrajinske planove. Uništenje mosta pored brane omogućilo je Rusiji da prebaci neke jedinice iz Hersona u Zaporožje, ali je takođe i potpuno isključilo mogućnost prenosa teškog naoružanja. Ukrajinska vojska sada je prinuđena da pronađe novu taktiku, koja će verovatno uključivati kratke i ograničene napade pomoću glisera i specijalnih snaga.
Zapadni zvaničnici tvrde da na papiru Ukrajina ima ono što joj je potrebno pa da ostvari značajan napredak, da ima dovoljno da ruske kopnene rute do Krima stavi u domet svojih raketa, a ruske brodove u Azovskom moru zaplaši svojim protivbrodskim krstarećim raketama. Isti ti zvaničnici kažu da bi i vremenski uslovi mogli odigrati ključnu ulogu; tokom većeg dela sledeće sedmice u Ukrajini se prognoziraju kiše, što bi moglo da odloži njen napredak ali istovremeno i poremeti ruske vazdušne operacije. Kako kažu zvaničnici, Ukrajini najveći rizik preti od upadanja u ruske “vatrene džepove” (naziv za delove teritorije pokrivene artiljerijom, utvrđenjima, minskim poljima i ruskim bespilotnim letelicama).
Ali i uprkos svim ukrajinskim naprecima u oblasti Donjecka, ona je i dalje udaljena oko 20 kilometara od prve ozbiljnije linije ruske odbrane. U Zaporožju, grad Robotin, koji verovatno označava najdalju tačku ukrajinske kontraofanzive, još uvek je čak 10 kilometara udaljen od ruske odbrambene linije koja preseca sela Ilčenkove i Solodka Balka na jugu, a duplo više od Tokmaka.
“Uspešni su i ne posustaju u svojim napadima, to je sve što znam”, kaže Ben Voals, britanski sekretar za odbranu . Saglasan je i Džek Volting, zapadni zvaničnih iz istraživačkog centra. “Nadmašili su sva očekivanja, to je istina, ali ono najteže tek dolazi. Slobodno mogu reći da im pravi pakao tek predstoji.”