Gradonačelnik Barselone najavio je novi plan za rešavanje masovnog turizma, koji se odnosi na povećanje turističke takse za putnike koji posećuju grad na kreće od 12 sati.

Ova mera, deo je napora grada da se „pozabavi posledicama masovnog turizma“ i dolazi nekoliko dana nakon što su društvenim mrežama kružili snimci lokalaca koji turiste prskaju pištoljima na vodu.

Gradonačelnik Barselone, član Katalonske socijalističke partije, najavio je niz mera osmišljenih da smanji prekomerni turizam i poboljša stambenu situaciju, piše Gardijan.

Pre četiri nedelje, rekao je da će ukinuti iznajmljivanje stanova turistima do 2028. godine, tako što će ukinuti licence 10.101 stanodavaca koji trenutno rade kratkoročno iznajmljivanje.

Širom Španije danima unazad se održavaju masovni protesti protiv štetnog uticaja koji turistička industrija u rastu ima na svakodnevni život lokalaca.

U intervjuu za El Pais u nedelju, gradonačelnik je rekao da će nastojati da poveća porez koji plaćaju putnici na krstarenju, a koji sada iznosi 7 evra (6 funti) dnevno, kako bi obezbedio da grad pravilno profitira od njihovih kratkih poseta.

„Barselona je grad koji je otvoren za posetioce, a turizam je važan sektor njene privrede“, rekao je gradonačelnik Kolboni za novine.

„Ipak, odlučan sam u tome da se pozabavim posledicama koje masovni turizam ima po grad. To znači da ćemo ići do kraja sa zabranom turističkih stanova 2028. godine. Ali takođe ćemo… značajno povećati porez za ljude na krstarenju.”

Iznajmljivanje turističkih stanova i kratka zaustavljanja na krstarenju stvaraju probleme gradu kvalitetnom turizmu, dodao je.

„Između turista koji plaćaju smeštaj i prava na stanovanje, odlučili smo da zeleno svetlo damo onima koji traže pravo na stanovanje u Barseloni“, rekao je Kolboni.

„Kada je u pitanju zaustavljanje putnika koji su na krstarenju – manje od 12 sati – to je intenzivno korišćenje javnog prostora bez ikakve koristi za grad. Radićemo na tome da turisti poštuju naš grad.”

Gradonačelnik nije rekao koliko će iznositi povećanje poreza, ali rekao je da to definitivno sledi.

Rekao je i to da cilj ove mere nije taj da se turisti odvrate od posete Barseloni, već da se od povećanih taksi, može skupiti neka suma novca, koju grad može uložiti u nešto korisno, kao na primer opremanje škola klima uređajima.

Prošle godine Španija, koja ima 47 miliona stanovnika, primila je rekordnih 85,1 miliona turista, što je 19 odsto više nego 2022. godine.

Rastući bes i frustracije zbog nekontrolisanog rasta turista doveli su do protesta na kopnu i na Balearskim ostrvima i Kanarima, koji traju već mesecima.

Glavna pritužba demonstranata je to da turizam loše utiče na stambeno tržište i na kvalitet života lokalnog stanovništva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.