Dok se tehnološki milijarder i vlasnik platforme X, Elon Mask, priprema da u četvrtak na svojoj platformi ugosti liderku nemačke krajnje desničarske partije, evropski poslanici vrše pritisak na Evropsku komisiju jer „ona presporo primenjuje zakon o društvenim mrežama i izborima“.
Kako poslanici tvrde, Mask se sve agresivnije meša u evropsku politiku i izbore, a Evropska komisija je pozvana da reaguje.
Mask će u četvrtak održati lajv debatu sa liderom nemačke partije Alternativa za Nemačku (AfD), Alis Vajdel, a njegov profil na X-u ima 211, 4 miliona pratilaca, piše Gardijan.
Damian Boeselager, poslanik Evropskog parlamenta i suosnivač panevropske stranke Volt, inače kandidat za Bundestag na nemačkim izborima, kaže da Komisija mora da“preispita Maskovo mešanje u evropske izbore“.
Od Komisije traži da preispita da li su Maskovi tvitovi legalni i da li su u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama Evropske unije, koji je stupio na snagu 2022. godine.
Boeselager je rekao da je to najverovatnije nezakonito, jer veruje njegovo tvitovanje ne ispunjava zakonske zahteve za transparentnošću.
Kako kaže, algoritam X-a je rekonstruisan tako da promoviše Maskove tvitove, ali je zbog toga zabrinut još više od nedavno, otkako je Mask počeo da se meša u evropsku politiku. Najnoviji primer toga je njegova izjava od prošlog meseca, kada je reako da „samo AfD može da spasi Nemačku“.
„Ne razumem zašto ljudi misle da postoji sloboda govora, nezavisno od moći koju u svojim rukama koncentrišu pojedinci. Ako mene pitate, tu ima više neliberalnih, autokratskih tendencija, nego liberalnih. Jedan glas je očigledno daleko moćniji od svih drugih“, dodao je ovaj evroposlanik.
Francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro je rekao da bi Komisija trebalo strožije da postupa prema EU zakonima.
„Evropska komisija treba da razmisli može li da primenjuje zakone kako treba ili ne. To su zakoni koji postoje sa razlogom, da bi nas štitili, a ako nije u stanju to da uradi, onda treba da vrati svoje nadležnosti državama članicama Evropske unije“, rekao je Noel Baro.
Pomenuti zakon, koji je stupio na snagu 2022. godine, ima za cilj da obuzda „velike kompanije“ i njen je zadatak da ukloni sav nelegalan sadržaj, sve što sadrži dezinformacije, ali i da zaštiti legitimitet izbora.
Kompanije koje prekrše ovaj zakon mogu da budu kažnjene novčanom kaznom do 6 odsto njihovog ukupnog prometa ili da im se zabrani poslovanje u EU.
Prošle godine je Evropska komisija optužila X za kršenje ovog zakona u tri oblasti, uključujući „obmanjivanje korisnika“, jer dozvoljava svoma da kupe verifikaciju.