Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen navodno se dugo dopisivala sa šefom Fajzera pre milijardske nabavke vakcina za EU. Ali te razmenjene poruke ne daju se na uvid javnosti, što kritikuje i ombudsmanka EU, piše Dojče vele.
Evropska komisija i njena šefica Ursula fon der Lajen našli su se pod pritiskom u slučaju koji je započeo pre skoro godinu dana.
Ombudsmanka EU Emili Orajli objavila je u petak izveštaj o navodno nedostupnim telefonskim porukama (SMS) između Fon der Lajen i Alberta Burle, šefa američke farmaceutske kompanije Fajzer.
Ombudsmanka iz Irske oštro kritikuje ponašanje Komisije – i poziva je da „ozbiljno potraži te poruke“ i isporuči ih medijima i evropskim parlamentarcima koji su tražili uvid.
Sve je počelo tekstom Njujork tajmsa iz aprila prošle godine, gde je opisano kako su Fon der Lajen i Burla mesec dana razmenjivali poruke. To je posvedočio i sam šef Fajzera. Nakon toga je EU zaključila dil o nabavci milijardi Fajzerovih vakcina. Javnost ne zna koja je tačna cena, ali mediji navode da se radi o oko 35 milijardi evra.
Ubrzo po objavljivanju teksta u Njujork tajmsu, novinari su tražili Evropskoj komisiji uvid u te poruke, pozivajući se na Zakon o slobodi informisanja EU. Međutim, Komisija je odbila zahtev, pozivajući na svoja važeća pravila.
Slično je u novembru prošao i zvanični zahtev iz Evropskog parlamenta. Naime poslanica iz Holandije Sofi int Felt je htela da zna da li su pomenute poruke obrisane – i ako jesu, na osnovu kojih kriterijuma.
Međutim, potpredsednica Evropske komisije Vera Jurova u svom odgovoru se nije ni osvrnula na ovo pitanje. U pisanom odgovoru se navodi da su SMS i druge kratke poruke po prirodi „kratkog veka… i u principu ne sadrže važne informacije o politici, aktivnostima ili odlukama komisije“ te se stoga načelno ne arhiviraju.
Jedna portparolka Komisije je takođe u novembru odbila da odgovori na pitanje Špigela gde su telefonske poruke.
Javna kritika ombudsmanke EU
Kako navodi ombudsmanka EU Orajli u svom izveštaju, Komisija nije eksplicitno zamolila kabinet Ursule fon der Lajen da potraži i SMS poruke – već samo dokumente koji ispunjavaju kriterijume za arhiviranje. Dakle, nije bilo ni pokušaja da se sazna da li je uopšte bilo tih SMS poruka, kritikuje Orajli.
„Ne moraju se sačuvati sve tekstualne poruke. Ali tekstualne poruke jasno potpadaju pod zakon o transparentnosti EU i zato one koje su relevantne treba sačuvati. Nije kredibilno tvrditi drugačije“, navodi se na sajtu ombudsmanke.
Orajli sada od Evropske komisija zahteva da od kabineta svoje predsednice ponovo – ovoga puta ozbiljno – zatraži da prepisku sa šefom Fajzera.
Jedan portparol Evropske komisije je naglasio da će se kancelariji ombudsmanke odgovoriti u predviđenom roku koji teče do kraja aprila, ne želeći da dalje komentariše ovaj slučaj, prenosi agencija dpa.
Zeleni u Evropskom parlamentu govore o nečuvenom procesu, navodeći da se poruke ni u kojem slučaju ne smeju sistematski brisati. Osim Špigela, mediji o ovome izveštaju vrlo šturo. „Ova Komisija ima problem sa demokratijom. Očigledno se ne oseća odgovornom nikome. Ne poštuje parlament i biračko telo“, kaže evroposlanica Sofi int Felt tom nemačkom listu.
Nije prvi put
Ovo nije prvi put da Evropska komisija odbija uvid u dokumenta. Kada je holandski poreski stručnjak Martijn Nouven zatražio od Komisije da objavi dokumente o poreskim sporazumima zemalja EU, ona je takođe odgovorila da može da objavi samo ono što je arhivirano prema njenim internim pravilima. Ispostavilo se da Komisija ne samo da ne arhivira SMS i čet poruke, već rutinski briše mejlove, piše Špigel.
Ursula fon der Lajen, političarka nemačkih Demohrišćana, ranije je već bila kritikovana zbog brisanja podatka sa službenih telefona. To je bilo u vreme kada je bila nemačka ministarka odbrane, od 2013. do jula 2019. kada je izabrana za predsednicu Evropske komisije.
Tadašnja opozicija je optužila Fon der Lajen da je brisanjem poruka sa telefona zaturila dokaze u takozvanoj „konsultantskoj aferi“. Ministarstvo odbrane je godinama zaključivalo finansijski unosne ugovore sa konsultantsim kućama, što je kritikovao i državni revizor. Isplivale su tesne veze Ministarstva i savetničke kuće Mekinsi u kojoj su radila i deca Ursule fon der Lajen.
Tim slučajem se bavio i anketni odbor Bundestaga. Ministarstvo odbrane Nemačke pravdalo je brisanje mobilnog telefona „bezbednosnim incidentom“.