Analize tržišnih pokazatelja tokom 2022. godine ukazuju na nedvosmislen porast aktivnosti u svim segmentima industrije nekretnina. Šta je u protekloj godini uzorkovalo dinamičnost na tržištu i kakve su projekcije za godinu pred nama, pitali smo Bojana Jevtića, country menadžera konsultantske kompanije Coreside Savills.

Q: Kako su geopolitička situacija i globalne turbulencije uzrokovane ratom u Ukrajini uticale na industriju nekretnina u Srbiji?

A: Najočigledniji, doduše ne neophodno i dugoročno održiv efekat ogleda se u porastu tražnje u određenim segmentima tržišta nekretnina. Stambeni deo je zabeležio najveći porast cena ne toliko u smislu kupoprodaje koliko u pogledu izdavanja stambenog prostora, što je direktan efekat velikog priliva rezidenata iz Ruske Federacije. U nešto manjoj, ali ne i zanemarljivoj meri, dolazak velikog broja ruskih državljana uticao je i na porast tražnje kancelarijskog prostora, i povratak stope dostupnog prostora na rekordno nizak nivo iz perioda pre krize izazvane COVID-om. Prema podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji je u 2022. godini osnovano 1.020 privrednih društava u ruskom vlasništvu. To je desetostruko više u odnosu na prethodnu godinu, kada su bila osnovana 82 privredna društva. Osnovna delatnost većine firmi je usko vezana za informacione tehnologije.

Q: Statistika i analize pokazuju da je Srbija poslednjih godina jedna od privlačnijih investicionih destinacija u Evropi, sa rekordnim nivoom stranih direktnih investicija iz godine u godinu. Koliko ovo ima uticaja na građevinsku aktivnost pre svega kada su komercijalne nekretnine u pitanju?

A: Agencija za rejting Standard & Poor’s zadržala je kreditni rejting Srbije na nivou BB+, na korak do investicionog, uprkos izraženim neizvesnostima iz međunarodnog okruženja i višedimenzionalnoj krizi koja traje tri pune godine. Pored dobrog kreditnog rejtinga, priliv stranih investicija je u 2022. godini iznosio rekordnih 4.4 milijarde evra na šta je uticala povoljna poslovna klima i sporazumi Srbije o slobodnoj trgovini sa drugim zemljama.

Uprkos rastu inflacije i cena energenata, poremećaja u lancima snabdevanja, rastu cene novca usled promene monetarne politike centralnih banaka, obim građevinske aktivnosti je na više nego zadovoljavajućem nivou. U prilog tome da postoji uzlazni trend tražnje za svim vrstama komercijalnih nepokretnosti govori činjenica da je tokom prethodne godine započet veliki broj projekata izgradnje, rekonstrukcije i adaptacije. Projekti sa očekivanim završetkom tokom 2023. godine uvećaće tržište kancelarijskog prostora za više od 200.000 m², tržište logističkih nepokretnosti za više od 400.000 m², a tržište maloprodajnog prostora za više od 50.000 m².

Q: U svetu je izuzetno aktuelno pitanje primene ekoloških, društvenih i upravljačkih (ESG) standarda, u svim industrijama, da li je taj trend aktuelan i kod nas?

A: Zakupci sve češće traže da stacioniraju svoje poslovno sedište u zgradama koje prate neophodne standarde i sertifikovane su nekim od dva najpriznatija svetska sertifikata LEED ili BREEAM, što posledično dovodi do toga da investitori razmatraju primenu ovih standarda u svakoj fazi – od due diligence-a, preko procesa izgradnje objekta, te njegovog daljeg izdavanja i upravljanja. Dok energetska efikasnost i ugljenična neutralnost polako postaju standard za nove zgrade, biće zanimljivo videti kako će se dalje rešavati pitanje energetske efikasnosti u starijim zgradama.

Q: Pomenuli ste sve veću tražnju kancelarijskih prostora, da li je primetan isti trend i u industrijskom i maloprodajnom segmentu?

A: Industrijski segment takođe karakteriše velika potražnja, kao i nedovoljna dostupnost modernih logističkih prostora i adekvatnih placeva, pogotovo van Beograda. Kada uzmemo sve ovo u obzir, zajedno sa ekonomskim faktorima koje smo već pominjali, rast cena je neminovan.

Ono što bi trebalo istaći je da industrijski segment i dalje ostaje najrezistentinji i najperspektivniji deo tržišta, čemu svedoči i ulazak međunarodnih kompanija na tržiste poput Besica, VG parks, uz konstantnu ekspanziju CTP-a.

Kada je u pitanju maloprodajni segment tržista, ono što je primetno je da su investicije u tržne centre usporile, pre svega jer je ponuda je zadovoljavajuća. Postoji veliko interesovanje za razvoj retail parkova po manjim gradovima poput Kikinde, Novog Pazara i Loznice, kao i u manjim mestima kao što su Ub, Vrbas i Aranđelovac.

Q: S obzirom da je u 2022. godini bila primetna visoka tržišna aktivnost, da li se to reflektovalo na rezultate koje je vaša kompanija ostvarila tokom prošle godine?

A: Coreside Savills u 2022. godini beleži i skoro tri puta veći rast prihoda u odnosu na 2021. godinu, uz šest puta veću profitabilnost, zahvaljujući posvećenosti i timskom radu naših zaposlenih. Ovim rezultatima doprineli su veliki napori, koji su Coreside Savills svrstali u sam vrh tržišta u pogledu posredovanja u izdavanju prostora u kancelarijskom segmentu.

Q: Koje su to najznačajnije transakcije koje su obeležile 2022. godinu za Coreside Savills?

A: Najveća pojedinačna transakcija prošle godine bila je izdavanje 9.000 kvadratnih metara u Airport City-ju gde je svoje poslovanje pozicionirala Kuehne+Nagel Global Services, jedna od vodećih svetskih logističkih kompanija. Kako je Coreside Savills opravdao sva očekivanja zakupca u vidu vrhunske usluge, brzine i ekspertize, saradnju smo nastavili i na polju upravljanja projektom opremanja poslovnog prostora. Izdvojio bih i britansku IT kompanija Hyperoptic, koja je zakupila 5.000 kvadratnih metara u poslovnoj zgradi BIGZ koja je u završnoj fazi renoviranja i koja je će biti spremna za nove zakupce na više od 40,000 m2.

Q: Prošle godine proslavili ste 10 godina poslovanja, kakvi su Vaši planovi za predstojeći period?

A: Pored gorepomenutih ostvarenih finansijkih pokazatelja, veoma smo ponosni na činjenicu da smo tokom prethodne godine značajno uvećali broj zaposlenih kao i da smo upotpunili odnosno zaokružili portfolio usluga u okviru naše konsultantske kompanije. Naš  portfolio usluga stoga sada obuhvata izdavanje i prodaju stambenih, poslovnih, maloprodajnih i industrijskih nekretnina, kao i istraživanja tržišta, procene vrednosti, razvojni konsalting i investiciono savetovanje. Aktivno radimo na razvoju segmenta kapitalnih investicija, koji je u Srbiji još uvek u povoju, uporedo sa svim drugim pomenutim segmentima koji su na našem tržištu daleko razvijeniji. Akcenat uvek stavljamo na tim, jer je tim stub svakog poslovanja, a u našem poslu su ljudi zaista srce i motor kompanije. U godini koja je pred nama, nastojaćemo da rastemo i da se razvijamo a, uveren sam, da ni poslovni rezultati neće izostati.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.