
Predlog za opoziv južnokorejskog predsednika Jona Suka Jeola poništen je jer ga je bojkotovala većina poslanika iz njegove partije.
Da bi opoziv Jona bio izglasan, bila je potrebna podrška dve trećine poslanika Skupštine, ili 200 njih od ukupno 300. Opozicione stranke koje su podnele zahtev za opoziv imaju 192 mesta, što znači da im je potrebno namanje osam dodatnih glasova iz Jonove Stranke snage naroda (PPP).
Samo tri poslanika iz vladajuće stranke su učestvovala u glasanju sa opozicijom.
Predlog za opoziv je poništen bez prebrojavanja glasova zato što broj glasova nije dostigao 200.
Neuspeli pokušaj opoziva predsednika će, kako se očekuje, rasplamsati proteste na kojima se traži Jonova smena i produbiti politički haos u Južnoj Koreji, gde ankete ukazuju da većina građana podržava opoziv predsednika.
Jonovo proglašenje vanrednog stanja početkom ove nedelje naišlo je na kritike i unutar njegove vladajuće konzervativne stranke, ali je stranka takođe bila rešena da se suprotstavi njegovom opozivu jer strahuje da bi mogla da izgubi mesto šefa države koje bi mogli da osvoje liberali.
Opozicione stranke mogu da podnesu novi zahtev za opoziv predsednika na novoj sednici paralmenta koja se otvara u sredu.
Ranije danas predsednik Jon je objavio da se izvinjava građanima zbog proglašenja vanrednog stanja, i rekao da neće bežati od pravne ili političke odgovornosti za to. Obećao je da neće pokušati ponovo da uvede vanredno stanje.
Rekao je da ostavlja svojoj stranci da odredi put kroz politička previranja uključujući pitanja vezanih za njegov predsednički mandat.
„Vanredno stanje proglasio sam iz očaja. Žao mi je što je to izazvalo uznemirenost i strah“, rekao je Jon.