Počelo je. Startovala je Premijer liga, donevši nam sa sobom onu uobičajenu vikend rutinu koja je tako dugo – o, tri meseca znaju da se razvuku – bila narušena, da su svi oni koji radije gledaju utakmicu na Vikeridž roudu, od odlaska na porodični ručak, ozbiljno strahovali za svoj bioritam.
Premijer liga je, rekli smo to već, najzelenija trava, najbolje postavljena kamera, skup najboljih trenera i najluđih rezultata, jer će pre biti 4:4 nego 0:0.
Ponedeljak je, bar kada se neka utakmica ne igra u onom terminu koji navijači mrze, dan kada se sabiraju utisci. Na ovom ćemo mestu po završetku svakog kola pokušati da gomilu utisaka svedemo u reči. Divno je ponovo gledati Premijer ligu, a jedino bolje od toga je kada možete da se pravite da vam je to posao.
Najjači utisak kola: VAR sistem
Koliko smo puta izgrizli sve zanoktice čekajući kraj utakmice u kojoj naš tim ima pozitivan rezultat, a onda se neki od grem polova zbuni i ekipa primi gol u zaustavnom vremenu, iz ofsajda? Ili iz nepostojećeg penala? Ili onaj postojeći nije sviran?
Zbog toga je izmišljen VAR, a konzervativni Britanci sačekali su nekoliko godina pre nego što su ga i sami uveli.
I od prvog kola, od svog prvog pojavljivanja i sudijinog stavljanja prsta na slušalicu, izazvao je burne reakcije. Kismet je, nema šta drugo da bude, tako hteo da se VAR u punom sjaju pojavi na utakmici Mančester Sitija, tima kojem je u Ligi šampiona došao glave.
U ubedljivoj pobedi Građana protiv Vest Hema, poništen je gol koji je izgledao regularno, a priznat onaj koji nije. Dosuđen je penal, pa je Fabijanski odbranio, pa je VAR naložio novo izvođenje jer je „sa obe noge napustio gol liniju“, pa je Aguero bio bolji u drugoj situaciji.
VAR je bio aktivan i u derbiju za Evropu, Lestera i Vulverhemptona, kada je poništen gol Vulvsa, a čak ni igrači Lestera nisu imali previše primedbi na taj pogodak. Ipak, tehnologija je postavljena da niko više ne bi morao da razmišlja o tome i da se prilikom odluke, ne bi gledalo da je, recimo, neki igrač „svojom grimasom pokazao da traži kontakt“.
Više puta VAR je izazvao zvižduke. Možda zbog toga što je „ljudskije“ zviždati čoveku kad pogreši i tražiti alibi u tome. A možda malo i zbog tradicije, ipak su u pitanju Britanci.
Najveća zabluda kola: Utakmica Mančester Junajteda i Čelsija
Sve u vezi sa susretom na „Old Trafordu“ prenaglašeno je do nivoa zablude. Romantično je izgledalo to što su na teren izašli timovi sa 24 i 25 godina u proseku, sa pregršt igrača iz sopstvenih akademija.
Nažalost, to nije posledica unapred pripremljenog plana i dugoročne strategije, već okolnosti koje su okovale oba kluba. Junajted tokom prelaznog roka nije imao samo kamion sa zvučnikom kojim bi pozivao nove igrače. I svi fudbalski prolaznici, žurili su na autobus. Jedini koji su zastali i nisu odbili Đavole su Hari Megvajer i Van Bisaka. Čelsi je, sa druge strane, ograničen zabranom transfera, pa je u skladu sa tim Lampard odlučio da rizikuje, kada već nema šta da izgubi, pa su utakmicu počeki Abraham i Maunt.
Druga zabluda sadrži dve uzročno-posledične.
Mančester nije sjajan, a Čelsi nije očajan. Mančester čak nije ni veoma dobar, a Čelsi čak nije ni veoma loš. Da Maunt nije odlučio da dribla, da je neka od lopti promašila stativu i ušla u gol, da je sudija zaustavio igru kada je Megvajer tražio da se Zumi ukaže pomoć, ne bi bila tolika rezultatska razlika. Čak ni rezultat ne može da poništi to što je Čelsi bio bolji čitavo jedno poluvreme, a ni dve asistencije ne mogu da izbrišu da je Pogba u prvom poluvremenu imao više negativnih, nego pozitivnih uticaja na igru.
Svaki zaključak donet posle 90 minuta fudbala je preuranjen, a hajp bi lako mogao da se pretvori u tešku zabludu.
Pobednik kola: Grejem Poter
Kažu da Brajton, sa svojim plažama i Suncem, baš i nije Engleska, ili ne bi trebalo da bude. Tako je očigledno razmišljao i bord tima iz istoimenog grada kada je na kraju prošle sezone odlučio da otpusti dotadašnjeg trenera, koji je uspeo da spase što se spasti dalo.
Brajton je ostao u ligi a bord tima želeo je da ekipa igra drugačiji fudbal, ono im je bilo ružno. I doveli su čoveka koji je na nižim nivoima – u Estersundu i u Svonsiju – pokazao da ima znanje. Ipak, pre početka Premijer lige, mnogi su istakli potpuno nepoverenje u Grejema Potera, možda i zbog toga što su samo Englezi više od srpskih tviteraša skloni preterivanju.
Ipak, na sred Vikaridž rouda, Brajton je „kaširao“ Votford, potpuno zasluženo. Sa sve Glenom Marejem i Andonom u timu. Sa istim kosturom ekipe, ali na drugi način, baš kako su i tražili. Sunčano i ne baš skroz engelski.
Gubitnik kola: Liverpul
Aktuelni vicešampion Engleske i šampion Evrope otvorio je Premijer ligu ubedljivom pobedom protiv novajlije Noriča. Četiri gola za poluvreme, pa lagano.
Međutim, Klop bi, čvrsto verujemo, između onakve pobede i povrede Alison i loše igre i pobede od 1:0, nekim smešnim autogolom, uvek izabrao drugu opciju. Jer Alison je mesecima možda i najbolji golman na svetu. Nije primio gol poslednjih nekoliko kola Premijer lige, nije primio gol u revanšu polufinala Lige šampiona, a ni u finalu. Nije primio gol tokom Kopa Amerike.
Njegov izostanak od mogućih osam nedelja, žestok je udarac za Liverpul, iako se tim pojačao upravo na poziciji golmana. Rutina i samopouzdanje, teško su nadoknadivi. To je dokazao i Puki.
Ponekad ste najveći gubitnici i kada ubedljivo pobedite.
Hit kola: 50 Cent ft. Justin Timberlake – Ayo Technology
Biće, kad god se sretnemo na ovom mestu, i kratkog muzičkog osvrta na minulo kolo, a čini se da je ovogodišnju premijeru Premijer lige obeležila tehnologija.
Kada 50 Cent kaže „Let’s get together maybe we can start a new phase…“, mi stvarno to osetimo.
Kada Džastin doda „I’m tired of using technology…“ to osetimo još bolje. A tek je prvo kolo.