Srbija i njeni građani žive u permanentnoj krizi već tri decenije. Izložen industrijskoj proizvodnji tenzija, praćenih medijskom logističkom podrškom, dobar deo stanovništva je uveren da su naša sporna pitanja mnogo važnija u evropskim i svetskim razmerama nego što zaista jesu. Dovoljno bi bilo pogledati mapu geopolitički užarenih mesta ovog leta, od kojih su neka i bukvalno u plamenu (Amazonija, na primer), pa da se dobije prava dimenzija naših problema: unutrašnjih i spoljašnjih. Ako na sve to dodamo da smo sve bliži, koliko velikom toliko i opasnom, usporavanju planetarne ekonomije sa posledičnim recesijama i negativnim efektima na svetske berze, postaje jasno da je naša barica, u kojoj proizvodimo više haosa nego što možemo da podnesemo, beznačajna u svetskim razmerama.
U Moskvi se demonstriralo celog leta sa adolescentima u glavnoj ulozi koji traže više slobode i više prava. Nije ih bilo toliko na ulicama ruskih gradova od 2012. godine. U Turskoj je Erdogan morao da ponavlja lokalne izbore nezadovoljan rezultatom i gubitkom velikih gradova i sada preti da će pustiti, ponovo, reke izbeglica ako mu ne daju odrešene ruke da izvrši invaziju na severnu Siriju kako bi, navodno, rešio pitanje „terorista Kurda“. U Izraelu su sledeće nedelje na programu vanredni izbori jer premijer Benjamin Netanjahu traži većinu u Knesetu koja bi ga spasla od krivičnih procesa koji mu vise nad glavom kao Damoklov mač. Imajući u vidu beskrupuloznost Bibija ne treba isključiti nijedan scenario koji bi ga spasao zatvora.
U Persijskom zalivu već nekoliko meseci lebdi strah od vojnog sukoba između Irana i koalicije Saudijska Arabija, Izrael i SAD. Režim u Teheranu je po uvođenju američkih sankcija obnovio rad na projektima za konstruisanje atomske bombe. Nuklearno oružje već imaju i Indija i Pakistan, a odluka populističkog premijera u Nju Delhiju Modija da smanji obim autonomije Kašmiru zagrejao je do usijanja jednu od najmilitarizovanijih granica na svetu. U Avganistanu se ponovo zaoštrava situacija sa sve učestalijim terorističkim napadima, dok u Jemenu, Iran i Saudijska Arabija, nastavljaju da vode rat preko leđa stanovnika Jemena šiitske i sunitske verzije islama…
Ceo tekst čitajte u jubilarnom, 400. Nedeljniku, koji je na svim kioscima od četvrtka, 12. septembra
Digitalno izdanje dostupno je na Novinarnica.net
Svi čitaoci na poklon dobijaju Njujork tajms na srpskom jeziku
петар
одличан текст! једини је проблем што је тема о нашој заблуди јер би текст пре могао да има наслов односно тему, колико је још остало времена човечанству. наведени догађаји и многи који нису и раније су се дешавали, проблем је што су сада учесталији и радикалнији него икада пре. толико се тога накупило и толиком брзином да нећемо још дуго. тако да је наша заблуда о томе како нас свет види по мени сада апсолутно небитна. никада се нећемо освестити а и да хоћемо, због свих догађаја наведених у тексту и оних који следе, џабе нам је све.