Nedostaje li vam Nedeljnik od pre mesec dana? Nama pomalo da; bilo bi divno da sednemo na redakcijski kolegijum pa da opet šaramo po temama, da se bez problema nađe mesta i za sport i za „Succession“, a da nam je najveća tema o deci da li vejpuju ili previše uče.
Ništa od toga, avaj, otkako su 3. i 4. maja naši životi ispali iz ležišta, ne čini se da će se lako vratiti. I ovaj novi broj posvećen je traumatičnom mesecu za nama i traumatizovanom društvu koje na ulicama traži pravdu ili makar saosećanje; i mesecu koji je pred nama, a koji ne izgleda kao da će doneti umir građanima.
Nije da na stranicama koje vas čekaju na kiosku neće biti predaha – išli smo da jedemo sa Paqitom, najvećim poznavaocem (brze) hrane na Balkanu, oprostili smo se od Tine Tarner, i čitali Rumenu Bužarovsku…
Pogledajte šta vas čeka u novom broju Nedeljnika
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
PANOVIĆ – Iako je SNS ponovo demonstrirala logističke kapacitete i monopol nad javnim sektorom, euforični klimaks izostao je na Vučićevom mitingu. Kiša je samo ogolila estetiku socrealističkog recitala sa nakalemljenom nacionalnom i pravoslavnom ikonografijom, nalik Miloševićevim „mitinzima istine“ iz vremena „antibirokratske revolucije“ poznih osamdesetih. Velika analiza Zorana Panovića u aktuelnom Nedeljniku.
LALIĆ – „Biće ovo varljivo leto koje su već najavili kišobrani na tri okupljanja krajem maja“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog broja Nedeljnika.
PROTESTI – Vlast Aleksandra Vučića, koja se dobrim delom zasnivala i na simbolikama, deluje najkrhkije u ovih deceniju i kusur. To nema mnogo veze sa opozicijom koja manje ili više (ne)zasluženo dobija šansu da ugrozi nepodeljenu vlast doskorašnjeg lidera naprednjaka. Subotnji protest po kiši pokazao je dosad retku sliku funkcionalne saradnje takozvane proevropske opozicije. Za novi Nedeljnik istraživao Veljko Miladinović.
TOMIĆ – I Ante Tomić, koji se s Dragoljubom Dražom Petrovićem „dopisuje“ na stranicama Nedeljnika, imao je svoj pogled na proteste. „Nezgodna je okolnost da politička okupljanja pod otvorenim nebom stranke organiziraju svaka za sebe, a nijedna zapravo nema ni znanja ni resurse, pa to redovito ispadne zbrkano, amaterski, mnogo se improvizira i griješi. Zar ne bi bilo sjajno da postoji agencija samo za takve događaje?“
PANTELIĆ – Usud najdugovečnijeg predsednika Turske – kad završi ovaj mandat, vladaće gotovo duplo duže od Kemala Ataturka – pokazuje kako istorija ima svoja vremena i da je mnogo važnije pogoditi momente i izabrati prave neprijatelje nego imati prave ili poželjne karakteristike ili ideje. O Redžepu Tajipu Erdoganu, nakon još jedne izborne pobede, pisao je Željko Pantelić.
BUŽAROVSKA – „Osećam stalnu tenziju. Nije to samo zbog oružja i ubistava o kojima stalno slušamo. Nego i zbog toga što Amerika kao da je satkana od pravila šta je dozvoljeno, a šta nije“, piše Rumena Bužarovska, čuvena makedonska spisateljica, u eseju „Povratak u Arizonu“.
PAQITO – Neko ga je slučajno pronašao u „searchu“, neko je čuo od prijatelja, neko je u restoranu čuo ljude kako kažu da su tu došli jer je to Paqitova preporuka. Pavle Branković je influenser čija je najvažnija veština da sa neponovljivim razumevanjem umoči komad hleba u kajmak. Ovaj smo intervju, o ugostiteljstvu, hrani i društvenim mrežama, radili pet i po sati, u četiri različita restorana.