Sjedinjene Američke Države igraju ključnu ulogu u rešavanju novonastale sirijske krize, izazvane ofanzivom turskih snaga na položaje Kurda u toj zemlji.
Donald Tramp je prvo najavio povlačenje američkih snaga iz tog dela Sirije, uz dogovor sa turskim predsednikom, zatim je zapretio Turskoj da će biti uništena „ako pretera“, da bi naposletku ponudio tri rešenja za situaciju nastalu na severoistoku Sirije. Najprihvatljivije rešenje bili bi pregovori i primirje.
Ipak, novi glasovi koji su do Sirije i Turske došli iz Vašingtona ne govore o pregovorima i primirju.
Ministar finansija SAD Stiven Mnučin rekao je u Beloj kući da se SAD nadaju da neće morati da upotrebe nove, proširene sankcije koje je američki predsednik odobrio.
Ipak, čini se da takva vrsta upozorenja nije previše dotakla turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana. On je najavio da ofanziva neće prestati.
Erdogan je istakao da će Turska „nastaviti borbu“ dok kurdske snage ne budu potisnute 32 kilometra od turske granice.
Turske snage su u petak intenzivirala svoje vazdušne i artiljerijske udare na severoistok Sirije, pojačavši ofanzivu na kurdske milicije u tom području, što je izazvalo upozorenja da bi moglo doći do humanitarne katastrofe.
Prema poslednjim izveštajima UN, od početka ofanzive, raseljeno je više od 100.000 ljudi, dok su škole, klinike i radnje zatvorene.
Zbog borbi je van upotrebe vodovod u gradu al-Hašakeh, tako da oko 400.000 ljudi nema snabdevanje vodom.
Iz UN zbog toga od zaraćenih strana traže „humanitarnu pauzu“.
DUŠKO ARNAUTOVIĆ
NA REDU JE UNIŠTENJE TURSKE, U SKLADU SA SUKOBOM HRIŠĆANSTVA SA MUSLIMANSKIM SVETOM. (DEJVID PAJK). POSLE TURSKE NA REDU JE IRAN, KRAJ ĆE BITI U PAKISTANU JER JE POD POLITIČKOM KONTROLOM.