Ruska služba bezbednosti (FSB) je u nedeljama od smenjivanja dugogodišnjeg ministra odbrane Sergeja Šojgua, pokrenula niz krivičnih postupaka protiv zamenika ministra i šefova odeljenja, zbog navodne korupcije.

Insajderi kažu da je „u pitanju čistka u ministarstvu odbrane“.

Andrej Belousov, tehnokrata i ekonomista koji je imenovan na mesto Šojgua – dobio je mandat sa ciljem da smanji korupciju u ministarstvu odbrane i racionalizuje vojnu proizvodnju za dugi rat protiv Ukrajine.

Međutim, bivši zvaničnici odbrane i Kremlja, ali i bivši oficiri i strani posmatrači, tvrde da je Šojguov odlazak omogućio FSB-u, ruskom bezbednosnom odeljenju odgovornom za unutrašnje istrage, da smeni sve moćne zvaničnike koji bi mogli da utiču na način na koji Rusija vodi rat u Ukrajini.

„FSB-u se konačno neko suprotstavio u ministarstvu odbrane i generalštabu“, rekao je kapetan Džon Forman, bivši britanski ataše za odbranu u Moskvi, i dodao da „veruje da bi hapšenja mogla da se nastave, jer je Putinovo strpljenje izgleda konačno puklo“.

Šojgu i Gerasimov su obezbedili tampon, ali sada je Putin odlučio da mora nešto da uradi. Tokom svog mandata, Šojgu je držao FSB uglavnom podalje od ministarstva i bilo je vrlo malo hapšenja. A kada FSB ima moć, ko zna koliko daleko to može da ide”, kaže Forman.

Od kada je rat u Ukrajini počeo, Šojgu i Gerasimov su na udaru kritika proratnih zagovornika. Ti ljudi govore da, zahvaljujući njima dvojici, ruska vojska beleži neuspehe, a i to da oni ne umeju da iskorene rasprostranjenu korupciju među oružanim snagama.

Prošlog leta, nezadovoljstvo je dostiglo vrhunac, kada je Jevgenij Prigožin, osnivač Vagner paravojne grupe, pokrenuo neuspešnu pobunu protiv vojnih vođa, piše Gardijan.

Što se aktuelnih slučajeva tiče, u periodu od mesec dana, uhapšena su četiri najviša zvaničnika odbrane, pod optužbom za korupciju. To je jedna od većih „čistki“ u ministarstvu odbrane u poslednjih nekoliko godina.

Čistka je počela 23. aprila, hapšenjem veterana, zamenika ministra odbrane Timura Ivanova zbog sumnje da je primao mito. Govoreći o seriji hapšenja koja su se desila nedavno, Kremlj je u četvrtak demantovao bilo kakve sugestije o „obračunu u okviru ministarstva odbrane“.

„Borba protiv korupcije je dosledan rad. To je stalno aktivna kampanja“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Ivanov je bio dugogodišnji poverenik i štićenik Sergeja Šojgua. Veruje se da je njegovo pritvaranje postavilo osnovu za smenu Šojgua, koga je Belousov kasnije zamenio na mestu ministra odbrane.

U nedeljama koje su usledile, privedeno je još visokih zvaničnika. Među njima su bili Jurij Kuznjecov, šef kadrovskog odeljenja ministarstva i Vadim Šamarin, šef odeljenja za komunikacije ruskog generalštaba. Nekoliko sati nakon Šamarinovog hapšenja u četvrtak, ruski istražni komitet je saopštio da je priveo još jednog zvaničnika ministarstva odbrane – Vladimira Verteletskog.

Iako je Kremlj ranije ovog meseca najavio da će najviši ruski general Valerij Gerasimov, načelnik Generalštaba, zadržati svoju funkciju – hapšenje Šamarina, direktnog Gerasimovog zamenika, moglo bi da oslabi položaj generala u vojnoj hijerarhiji.

„Sve je verovatnije da će Grasimov biti smenjen. Ne bih se kladio na njeg“, kaže Foreman.

Bivši zvaničnik odbrane kaže da su hapšenja dokaz da se odnos snaga promenio, i to u korist ruskih bezbednosnih službi.

„Odeljenje za kontraobaveštajne operacije FSB-a postaje sve moćnije. Oni trenutno drže sve karte i pritežu šrafove“, rekao je zvaničnik, koji je blisko sarađivao sa Ivanovim i Šojguom.

General-major Ivan Popov, koji je komandovao 58. kombinovanim oružanim snagama, prošlog leta je otpušten nakon što je izneo svoje mišljenje o problemima na frontu. Popov je optužen za krađu 100 miliona rubalja, a u utorak je uhapšen i pritvoren.

Gleb Irisov, bivši poručnik ruskog vazduhoplovstva, koji je napustio vojsku 2020. godine, rekao je da je razgovarao sa izvorom iz FSB-a, pre nego što su počela hapšenja. Irisov tvrdi da mu je rečeno da će čistka u ministarstvu odbrane nastati usled neuspeha u Ukrajini.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.