(Beta) – Nemačka je saopštila da je spremna da podrži embargo EU na uvoz ruske nafte, što je veliki zaokret u politici najvećeg klijenta Moskve u domenu energetike, a Evropa bi takav embargo mogla da uvede u narednih nekoliko dana, piše Glas Amerike.
Ruski izvoz energenata, najveći izvor prihoda, do sada je u velikoj meri bio izuzet iz međunarodnih sankcija uvedenih Moskvi zbog rata u Ukrajini.
Kijev smatra da takvo izuzeće znači da evropske zemlje finansiraju ratne operacije Kremlja, budući da Moskva svakog dana dobije stotine miliona evra.
Kancelar Nemačke Olaf Šolc, koji je bio oprezniji od ostalih zapadnih lidera u podršci Ukrajini, bio je izložen sve jačem pritisku da zauzme čvršći stav, a deo pritisaka je poticao izvladajuće koalicije njegovih socijaldemokrata.
„Nemačka nije protiv zabrane uvoza ruske nafte. Naravno, to je težak teret, ali spremni smo da ga podnesemo“, rekao je novinarima ministar ekonomije Robert Habek iz Zelene stranke.
Ministar finansija Kristijan Lidner iz pro-biznis stranke FDP za časopis Di velt (Die Welt) rekao je da je moguće odreći se uvoza iz Rusije sa naftom i ugljem i da se ne može isključiti mogućnost da cene goriva porastu.
Nemačka je već smanjila udeo ruske nafte u svom uvozu na 12 procenata sa 35 odsto pre nego što je Rusija izvela invaziju na Ukrajinu 24. februara, ali je prethodno rekla da će biti potrebni meseci da se postepeno smanji uvoz ruske sirove nafte kako bi se ublažio ekonomski udarac za Nemce.
Istočni delovi Nemačke se posebno oslanjaju na naftu iz rafinerije u vlasništvu ruske državne kompanije Roznjeft, koja se dostavlja naftovodom „Prijateljstvo“ iz sovjetske ere iz naftnih polja u Sibiru.
Evropska komisija trenutno odlučuje o šestom paketu sankcija EU Rusiji, koje bi mogle da obuhvate i zabranu uvoza ruske nafte. Ali, dve članice EU, Mađarska i Slovačka, mogle bi biti izuzete iz paketa jer su previše zavisne od tog energenta, reklo je dvoje zvaničnika EU.
Očekuje se da novi predlog sankcija bude finalizovan u utorak.
Mađarska je veoma zavisna od ruske nafte i nekoliko puta je ponovila da neće učestvovati u sankcijama Evropske unije Rusiji koje se tiču energenata. Slovačka je jedna od zemalja članica EU koja je veoma zavisna od ruskih fosilnih goriva.
Kako bi svih 27 članica bilo jedinstveno, Evropska komisija će možda ponuditi izuzeće ili duži tranzicioni period Slovačkoj i Mađarskoj, rekao je Rojtersu neimenovani zvaničnik.
Svakako se očekuje da zabrana uvoza nafte ide po fazama i da stupi na snagu u potpunosti tek početkom sledeće godine.
EU će šesti paket sankcija predstaviti u sredu.