Nezaposlenost stanovništva problem je sa kojim se država Srbija suočava već godinama. Prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, stopa nezaposlenosti iznosi 10,6%, među kojima se nalaze i oni koji spadaju u teško zaposljive kategorije i osetljive društvene grupe, ali i građani koji su se nakon godina života u inostranstvu, u Nemačkoj i drugim zemljama, vratili u Srbiju. Kako bi se građanima pružila nova šansa i mogućnost da ostvare svoje radne kapacitete, pokrenut je projekat „Obuka, radna praksa i mogućnost zapošljavanja u oblasti pomoći u kući za starije osobe“ koju je sproveo Centar za podršku i inkluziju Help Net u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju – Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), a sve u okviru programa „Migracije za razvoj” koji je deo inicijative »Povratak u nove šanse« nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).

Foto: GIZ

Ovaj projekat trajao je osam meseci i sproveden je u čak osam gradova širom Srbije- u Šapcu, Beloj Palanci, Bečeju, Kikindi, Raškoj, Sjenici, Bačkoj Topoli i Novom Bečeju. 141 osoba- povratnici i povratnice iz inostranstva, kao i osobe koje spadaju u osetljive društvene grupe prošli su akreditovanu obuku za pružanje usluge pomoći u kući i tako stekli sertifikate Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu. Nakon završetka obuke i sticanja zvanja gerontodomaćica i gerontodomaćina, 100 osoba dobilo je mogućnost za dvomesečnu plaćenu radnu praksu, dok je više od polovine dobila stalno zaposlenje u ovoj oblasti.

Na konferenciji povodom završetka projekta održanoj 30. juna u Skupštini grada Beograda, predstavljeni su rezultati ovog projekta.

,,Želala sam da prođem ovu obuku, s obzirom da sticajem različitih životnih okolnosti nisam zaposlena već nekoliko godina, a na ovaj način sam stekla mnogo iskustva vezano za brigu o starim licima. Zahvalna sam na prilici da budem deo ovog projekta, kao i na tome da radim ovaj izrazito odgovoran i human posao’’, rekla je Vesna Popović, jedna od polaznica obuke.

Gordana Milovanović, predsednica Centra za podršku i inkluziju Help Net istakla je dvostruke benefite koji su postignuti, kako u pogledu zapošljavanja najčešće žena koje pripadaju osetljivim i teško zapošljivim kategorijama, tako i u poboljšanju kvaliteta života starijih osoba kroz povećanje kapaciteta usluge pomoći u kući.

Centra za podršku i inkluziju Help Net i Nemački informativni centar za migracije, stručno obrazovanje i karijeru DIMAK u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju GIZ nastaviće da bude na raspolaganju svim građanima kojima se pomoć potrebna i da u budućnosti sprovodi programe u sferi socijalne zaštite.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.