Bolje je biti sam nego u lošem društvu, možda je rekao jedan veliki državnik, i možda po njemu sada nosi ime glavni grad najmoćnije zemlje sveta, ali pitanje je da li bi baš tako rekao da je video kako se spremaju izbori u jednom drugom glavnom gradu – i nekim drugim gradovima i varošima koji ga okružuju u ovoj našoj zemlji – uoči 2. juna; izbori koji po mnogo čemu liče na sve prethodne, a ističu se zasada samo po jednom: posle dugo vremena nije upregnuta mašinerija da nam objasni kako su ovo istorijski i sudbonosni izbori.
Delom jer je ipak reč o lokalnim izborima, a delom i jer ovog puta u Beogradu vlastima odgovara apatija i osećaj da izbora zapravo i nema. Dakle, izbora ima i ne održavaju se samo u Beogradu, kako se u beogradocentričnoj perspektivi ponekad može učiniti, a sudbonosni nisu, kao što nisu bili ni mnogi koje smo već preživeli a prethodilo im je patosiranje javnog mnjenja strahovima o napadima na državu, hibridnim ratovima i sličnim konstrukcijama.
Ovog puta (uglavnom) nismo svedočili takvom narativu, iako je bilo zicer situacija (rezolucija u GS UN), baš kao što ne može da stoji da vlastima i predsedniku Srbije Vučiću nisu važni beogradski izbori, jer se projekcija naprednjačke vlasti zasniva na projektu Expo 2027 koji je suštinski beogradski projekat, i svakako da bi onda makar malo birali društvo, možda ne bi bili sami, ali svakako ne bi na istu listu stavili sve (od kojih su im neki bili neprijatelji do juče), od socijalista, do zavetnika.
Da je neko zaspao u decembru (kada su bili prošli beogradski izbori) i da se probudio ovog 2. juna, mnogo toga mu ne bi bilo jasno. Oni koji su nekad bojkotovali sada su protiv bojkota, oni koji su nekad bili protiv bojkota sada bojkotuju, oni koji su nekad bojkotovali, pa su shvatili da je to greška… a ima i onih koji nisu nikad izlazili na izbore do sada, a sada na ponovljenim izborima imaju svoju listu.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 30. MAJA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS
UZ SVAKI PRIMERAK NOVOG BROJA NEDELJNIKA DOBIJATE MAGAZIN „ISTORIJA“ NA POKLON