U Galeriji Matice srpske, održana je konferencija za novinare povodom saradnje i partnerstva UNIQA osiguranja i Galerije Matice srpske na realizaciji izložbe Život – San – Smrt. Evropski okviri srpskog simbolizma. U okviru izložbe koja je premijerno na jednom mestu okupila 77 dela vodećih umetnika evropskog i srpskog simbolizma iz domaćih i evropskih muzejskih kolekcija i privatnog vlasništva, UNIQA je osigurala da u Srbiji prvi put budu predstavljena dela iz čuvene Galerije Belvedere u Beču. Takođe, zahvaljujući podršci UNIQA osigurnja urađena je i virtuelna postavka izložbe, čime je poklonicima umetnosti iz celog sveta omogućeno da vide remek-dela srpske i evropske kulturne baštine.
Prisutnim predstavnicima medija obratila se dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske ističući da su „Bogatsvo i raznovrsnost izložbenih programa, zalaganja za očuvanjem i predstavljanjem kulturnog nasleđa u skladu sa aktuelnim kretanjima u muzejskoj struci, doprinela da iz projekta u projekat Galerija Matice srpske proširuje svoja partnerstva sa privrednim sektorom. Drago nam je da smo u realizaciji izložbe Život–San–Smrt. Evropski okviri srpskog simbolizma ostvarili saradnju sa UNIQA osiguranjem. Razmenom znanja i prožimanjem delatnosti uspeli smo da sagledamo i predstavimo osobenosti srpskog simbolizma i povežemo ga sa evropskim primerima. Zahvaljujući ovom partnerstvu publika je u prilici da prvi put vidi dela evropskih velikana simbolizma u dijalogu sa domaćim stvaraocima, čime je pružena jedinstvena mogućnost za sagledavanjem širih okvira simbolizma. Zajedničkim zalaganjem načinili smo ne samo nacionalni, već i veliki internacionalni iskorak.” Dok je Sonja Marić, direktorka Brenda i komunikacija UNIQA osiguranja ukazala da: „Umetnost i osiguranje spaja neraskidiva nit jer za nas, osigurati znači sačuvati. Društvenu odgovornost UNIQA osiguranja reflektuje opredeljenost očuvanja neprocenjivih umetničkih dela za buduće generacije. Sa višedecenijskim iskustvom u osiguranju umetničkih dela širom sveta, UNIQA je osigurala da poklonici umetnosti u Srbiji prvi put vide i pet dela izuzetne vrednosti iz veličanstvene riznice Galerije Belvedere. Poseban pečat predstavlja virtuelna postavka koja osigurava da unikatna izložba u Galeriji Matice srpske ode u svet, da veličanstvena svevremenska dela evropskog simbolizma, prvi put sabrana na jednom mestu, vide i poklonici umetnosti sa svih meridijana. Ponosni smo što dugogodišnju podršku kulturi u Srbiji krunišemo otvaranjem novog poglavlja, zajedno sa Galerijom Matice srpske i Galerijom Belvedare iz Beča, postojbinom UNIQA osiguranja čiji su klijenti najpoznatiji muzeji, galerije, aukcijske kuće i privatni kolekcionari širom sveta.”
Tokom trajanja izložbe publika će u Galeriji Matice srpske, ali i u virtuelnom prostoru, pored dela vodećih predstavnika evropskog sumbolizma iz Galerije Belvedere u Beču, poput Franca Štuka, Adolfa Hiremi-Hiršla, Ludviga fon Hofmana, Rudolf Jetmara
i Eduarda Vajta, imati mogućnost da upozna i reprezentativna ostvarenja nacionalnih umetnika iz drugih muzeja i privatnih kolekcija. Zahvaljući velikom broju izloženih umetničkih dela stvorena je mogućnost da se paralelno sagledaju dela evropskih i nacionalnih umetnika, i time još jednom potvrdi da je srpska likovna umetnost integralni deo evropske umetnosti i kulture. Kroz devet celina Život i Smrt, Tajni svet snova, Preispitivanje sopstva, Individualna religija i nova spiritualnost, U potrazi za mitom, Panteistička vizija sveta, Fatalna žena, Univerzalno stradanje i Nacionalna mitologija stvoren je iskaz o ključnim tematskim opredeljenjima i umetničkim dometima srpskog simbolizma u evropskim okvirima.
Izložba Život – San – Smrt. Evropski okviri srpskog simbolizma je realizovana u saradnji dve najstarije nacionalne muzejske ustanove – Galerije Matice srpske i Narodnog muzeja u Beogradu. U zajedništvu svojih naučnih znanja i muzejskih iskustava izložbu i istoimeni katalog koji je prati su osmislili i realizovali dr Snežana Mišić, muzejska savetnica Galerije Matice srpske i dr Igor Borozan, profesor na Odseku za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Izložba je otvorena do 31. januara 2022. godine, a virtuelna tura dostupna je na zvaničnom sajtu Galerije Matice srpske www.galerijamaticesrpske.rs.