Premijer Srbije Miloš Vučević izrazio je uverenje da do 2027. godine neće biti izbora, te da, uprkos tome, treba nastaviti proces međustranačkog dijaloga.

Vučević koji je i lider vladajuće Srspke napredne stranke je za RTS kazao i da je najbolje mesto za to parlament, odnosno skupština Srbije.

„Mora da se nastavi međustranački proces dijaloga, i kroz izveštaj ODHIR-a (misije Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava o izborima) i kroz unutrašnji dijalog“, kazao je on.

Govoreći o eksploataciji litijuma, Vučević je rekao da veruje da je moguće da istovremeno koristimo prirodne resurse i čuvamo prirodno bogatstvo i ljude i istakao da misli da je to istorijska šansa.

„Ja verujem u održivi razvoj kao pobedničku formulu. Ostavljam prostor za razgovor i pre svega čekam odgovor struke. Ako struka kaže ne, onda je ne, ali struka mora biti svesna svoje odgovornosti“, rekao je Vučević.

Istakao je da nema kockanja sa ekologijom i bez jasnih projekata koji ukazuju da je moguće da se koriste prirodni resursi i da se čuva životna sredina, a pre svega ljudi, neće se ići ni u jedan projekat, pa ni u taj.

„Ali ako je to moguće, hajde da iskoristimo šansu i hajde da iskoristimo tu šansu i geopolitički“, rekao je Vučević.

Na pitanje kojoj je opciji bliži, premijer je kazao da je uvek za opciju razvoja Srbije, da iskoristimo sve potencijale koje imamo i da ne propustimo još jednu šansu.

O kritikama povodom Svesrpskog sabora

Vučević je rekao da veruje u dogovor i razgovor u Bosni i Hercegovini, koja mora da čuva Dejtonski sporazum, jer je on, uz sve vrline i mane, doneo 29 godina mira i dodao da su sve tačke Deklaracije sa Svesrspskog sabora u saglasju i duhu Dejtona.

Upitan o reakciji američke ambasade u Sarajevu na deklaraciju, Vučević je rekao da je iznenađen elementarnim nepoznavanjem Dejtonskog sporazuma i Ustava Bosne i Hercegovine, pre svega u domenu imovine, koja pripada entitetima.

Neophodno je da se razgovara, to je u interesu BIH, ali mi vidimo da se želi ići u proces dezintegracije, udaljavnja i nerazumevanja. Umesto da pričamo kako da se uveže region, da izgradimo autoput do Sarajeva, mi se vraćamo 29 i 30 godina unazad da vidmo ko je više kriv, čija suza je teža, rekao je Vučević.

Prema njegovoj oceni, to što neko ne dozvoljava da se odnosi unapređuju ne dolazi od balkanskih naroda, nego od onih koji „tobož dobrom voljom dolaze da nam pomognu“.

Kada se priča o politici predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i reakcijama naroda u RS, Vučević smatra da treba ući „u njihove cipele“ i razumeti šta doživljavaju svakog dana.

Siguran sam da kada bismo mi pričali – Srbi, Hrvati, Bošnjaci i Albanci – mnogo lakše bismo se dogovorili, nego sa onima koji dolaze sa primerima dobre prakse da posreduju, ocenio je Vučević.

Ambasada SAD u Sarajevu ocenila je da zaključci usvojeni na „Svesrpskom saboru“ u Beogradu predstavljaju napad na Dejtonski sporazum i državne institucije Bosne i Hercegovine.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.