Dobro jutro!

Pogledajte šta nas sve od važnih dešavanja danas očekuje.

najvažniji događaji dana

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić primiće danas u 10:00 u Predsedništvu ambasadora Rusije Aleksandra Bocan-Harčenka.

U 11.00 Vučić će primiti i ambasadora Ujedinjenih Arapskih Emirata Ahmeda Almenhalija.

Ispred Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ studenti u blokadi organizuju protest jer tada zvanično počinje aprilski ispitni rok.

Ispred Narodne bibilioteke Srbije se danas obeležava godišnjica bombardovanja te ustanove u Drugom svetskom ratu, govoriće članovi Plenuma biblioteke.

U 12.00 časova u Domu narodne skupštine, predsednica Skupštine Ana Brnabić prisustvovaće sastanku sa delegacijom Parlamentarne skupštine NATO.

Upis dece u beogradske vrtiće počinje danas, a trajaće do 16. maja, a prijavljivanje se obavlja isključivo elektronskim putem, saopštio je gradski Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu.

Ulica Bulevar kralja Aleksandra I Karađorđevića (nekadašnjoj Savskoj ulici) od danas do 30. juna 2025. godine biće delimično zatvorena za saobraćaj, zbog čega će u ovom periodu biti izmenjene i linije gradskog prevoza, saopštio je beogradski Sekretarijat za javni prevoz.

Slike i crteži slikara i književnika Moma Kapora biće danas, u 19 sati, predstavljeni na izložbi „Momo Kapor – Zlatni presek“ u Domu vojske Srbije u Beogradu.

Crvena zvezda gostuje Ciboni u okviru 26. kola ABA lige.

naslovne strane

Politika –  Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor u intervjuu za list naveo je da „nema boljih suseda od Srbije i Mađarske“.

Danas – „Zastupnik Gorana Vesića pozitivan na amfetamin“, piše list.

Nova – „Studentski pohod na Strazbur zahtevniji od Tour de France“, biciklisti na putu ka Francuskoj prešli blizu 500 kilometara.

Večernje novosti – O mandataru za sastav vlade: „Svetski priznat lekar“.

Blic – „EU sprema novi plan za dijalog o Kosovu“, u Briselu menjaju pristup pregovorima, piše list.

vratila se zima

U Srbiji će danas ujutro biti hladno sa mrazem, a u toku dana promenljivo oblačno, mestimično sa slabim snegom, koji se očekuje uglavnom ujutro i pre podne u zapadnim, jugozapadnim i južnim krajevima Srbije i ponegde na zapadu Vojvodine, a u nižim predelima je ponegde moguća i kratkotrajna pojava slabe kiše ili susnežice, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod Srbije.

Upozorava se na jutarnje mrazeve danas i sutra  u većem delu zemlje, a u sredu još ponegde na jugu Srbije. Mrazevi će biti od minus šest do nula stepeni u nižim predelima dok se u planinskim predelima očekuju i ispod minus deset stepeni Celzijusa.

Posle podne danas se očekuje prestanak padavina. Duvaće slab i umeren vetar, u planinskim predelima istočne Srbije jak, severni i severozapadni. Jutarnja temperatura će se kretati od minus četiri do jedan stepen, a najviša od četiri do devet stepeni Celzijusa.

U Beogradu će jutro biti hladno sa prizemnim mrazem, a ponegde se očekuje i slab mraz na dva metara visine. U toku dana će biti promenljivo oblačno i uglavnom suvo. Duvaće slab i umeren vetar, severni i severozapadni. Jutarnja temperatura će se kretati od nule a najviša oko sedam stepeni.

na današnji dan

1614 – Umro je španski slikar El Greko, rodjen na Kritu 1540. godine kao Dominikos Teotokopulos. Tvorac jednog od najoriginalnijih slikarskih opusa u istoriji evropskog slikarstva bio je potpuno zaboravljen i ponovo je otkriven krajem 19. veka.

1866 – Zemunski štampar Ignjan Sopron, na poziv bosanskog vezira šerifa Osman Paše, otvorio je prvu štampariju u Sarajevu i pokrenuo prve novine štampane u Bosni – nedeljnik „Bosanski vjesnik“.

1929 – Beogradska radio stanica prvi put je direktno prenosila jednu fudbalsku utakmicu, prvenstveni susret BSK i „Jugoslavije“. Reporter je bio Rade Stoilović.

1939 – Musolinijeve trupe iskrcale su se na obale Albanije i za pet dana okupirale celu zemlju.

1941 – Vlada Kraljevine Jugoslavije objavila je proklamaciju o početku rata s Nemačkom i Italijom i izdala naredbu o opštoj mobilizaciji.

1943 – Jovan Dučić, srpski pesnik, esejist i putopisac umro je u mestu Geri, u SAD. Njegovo delo predstavlja vrhunac srpske lirike u dve prve dekade 20. veka. Bio je u diplomatskoj službi Kraljevine Srbije i Kraljevine Jugoslavije. Od 1941. godine živeo je u SAD, a njegovi posmrtni ostaci preneti su u rodno mesto Trebinje u oktobru 2000.

1945 – Američki avioni su u Drugom svetskom ratu potopili najveći japanski ratni brod „Jamato“.

1947 – Umro je američki automobilski magnat Henri Ford. Prve „benzinske kočije“ konstruisao je 1896, a 1899. je počeo proizvodnju automobila. Prvi je uveo serijsku proizvodnju, a 1908. je stvorio „model T“, prvi „narodni automobil“.

1948 – Osnovana je Svetska zdravstvena organizacija. Statut ove organizacije potpisalo je 26 zemalja, a 7. april proglašen je za Svetski dan zdravlja.

1962 – Uhapšen je jugoslovenski političar i disident Milovan Djilas, bivši najbliži saradnik Josipa Broza Tita. Razlog hapšenja bilo je objavljivanje njegove knjige „Razgovori sa Staljinom“.

1963 – Usvojen je novi jugoslovenski ustav kojim je naziv države Federativna Narodna Republika Jugoslavija promenjen u Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija.

1971 – U Stokholmu je pucano na jugoslovenskog ambasadora Vladimira Rolovića, koji je osam dana kasnije umro od posledica ranjavanja. Atentatori Miroslav Barešić i Andjelko Brajković uhvaćeni su i osudjeni u Švedskoj na doživotnu robiju.

1992 – Dan pošto je Evropska zajednica priznala nezavisnost Bosne i Hercegovine, bosanski Srbi proglasili su u Banjaluci nezavisnost Republike Srpske, a predstavnici bosanskih Srba u Predsedništvu BiH Biljana Plavšić i Nikola Koljević dali su ostavke.

1992 – SAD su priznale nezavisnost BiH, Slovenije i Hrvatske.

2013 – Na predsedničkim izborima u Crnoj Gori po treći put je pobedio Filip Vujanović i osvojio petogodišnji mandat, dok je njegov protivkandidat Miodrag Lekić dobio 7.600 glasova manje.

2018 – Preko Žeželjevog mosta u Novom Sadu ponovo je uspostavljen železnički saobraćaj, 19 godina nakon njegovog rušenja u NATO bombardovanju.

preporuke za čitanje

Neka vam dan počne nekon Velikom pričom.

Tamo se danas nalaze zanimljivi tekstovi, poput onog o uzrocima, teorijama i posledicama Trampovih tarifa, Ivana Ostojića.

Za Velike priče je pisao i Milan Damjanac, konkretno o seriji „Adolescent“ i nekim njenim „skrivenim porukama„.

Goran Marković piše Rajku Grliću kako mu je jedan psihijatar na njegovo žaljenje na noćne more, odgovorio sa „obratite mi se kad prestanete da sanjate“.

BONUS SVIDEO:

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.