
Dobro jutro!
Pogledajte šta nas sve od važnih dešavanja danas očekuje.
najvažniji događaji dana
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić primiće danas u 10:00 u Predsedništvu ambasadora Rusije Aleksandra Bocan-Harčenka.
U 11.00 Vučić će primiti i ambasadora Ujedinjenih Arapskih Emirata Ahmeda Almenhalija.
Ispred Univerziteta „Union – Nikola Tesla“ studenti u blokadi organizuju protest jer tada zvanično počinje aprilski ispitni rok.
Ispred Narodne bibilioteke Srbije se danas obeležava godišnjica bombardovanja te ustanove u Drugom svetskom ratu, govoriće članovi Plenuma biblioteke.
U 12.00 časova u Domu narodne skupštine, predsednica Skupštine Ana Brnabić prisustvovaće sastanku sa delegacijom Parlamentarne skupštine NATO.
Upis dece u beogradske vrtiće počinje danas, a trajaće do 16. maja, a prijavljivanje se obavlja isključivo elektronskim putem, saopštio je gradski Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu.
Ulica Bulevar kralja Aleksandra I Karađorđevića (nekadašnjoj Savskoj ulici) od danas do 30. juna 2025. godine biće delimično zatvorena za saobraćaj, zbog čega će u ovom periodu biti izmenjene i linije gradskog prevoza, saopštio je beogradski Sekretarijat za javni prevoz.
Slike i crteži slikara i književnika Moma Kapora biće danas, u 19 sati, predstavljeni na izložbi „Momo Kapor – Zlatni presek“ u Domu vojske Srbije u Beogradu.
Crvena zvezda gostuje Ciboni u okviru 26. kola ABA lige.
naslovne strane
Politika – Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor u intervjuu za list naveo je da „nema boljih suseda od Srbije i Mađarske“.
Danas – „Zastupnik Gorana Vesića pozitivan na amfetamin“, piše list.
Nova – „Studentski pohod na Strazbur zahtevniji od Tour de France“, biciklisti na putu ka Francuskoj prešli blizu 500 kilometara.
Večernje novosti – O mandataru za sastav vlade: „Svetski priznat lekar“.
Blic – „EU sprema novi plan za dijalog o Kosovu“, u Briselu menjaju pristup pregovorima, piše list.
vratila se zima
U Srbiji će danas ujutro biti hladno sa mrazem, a u toku dana promenljivo oblačno, mestimično sa slabim snegom, koji se očekuje uglavnom ujutro i pre podne u zapadnim, jugozapadnim i južnim krajevima Srbije i ponegde na zapadu Vojvodine, a u nižim predelima je ponegde moguća i kratkotrajna pojava slabe kiše ili susnežice, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod Srbije.
Upozorava se na jutarnje mrazeve danas i sutra u većem delu zemlje, a u sredu još ponegde na jugu Srbije. Mrazevi će biti od minus šest do nula stepeni u nižim predelima dok se u planinskim predelima očekuju i ispod minus deset stepeni Celzijusa.
Posle podne danas se očekuje prestanak padavina. Duvaće slab i umeren vetar, u planinskim predelima istočne Srbije jak, severni i severozapadni. Jutarnja temperatura će se kretati od minus četiri do jedan stepen, a najviša od četiri do devet stepeni Celzijusa.
U Beogradu će jutro biti hladno sa prizemnim mrazem, a ponegde se očekuje i slab mraz na dva metara visine. U toku dana će biti promenljivo oblačno i uglavnom suvo. Duvaće slab i umeren vetar, severni i severozapadni. Jutarnja temperatura će se kretati od nule a najviša oko sedam stepeni.
na današnji dan
1614 – Umro je španski slikar El Greko, rodjen na Kritu 1540. godine kao Dominikos Teotokopulos. Tvorac jednog od najoriginalnijih slikarskih opusa u istoriji evropskog slikarstva bio je potpuno zaboravljen i ponovo je otkriven krajem 19. veka.
1866 – Zemunski štampar Ignjan Sopron, na poziv bosanskog vezira šerifa Osman Paše, otvorio je prvu štampariju u Sarajevu i pokrenuo prve novine štampane u Bosni – nedeljnik „Bosanski vjesnik“.
1929 – Beogradska radio stanica prvi put je direktno prenosila jednu fudbalsku utakmicu, prvenstveni susret BSK i „Jugoslavije“. Reporter je bio Rade Stoilović.
1939 – Musolinijeve trupe iskrcale su se na obale Albanije i za pet dana okupirale celu zemlju.
1941 – Vlada Kraljevine Jugoslavije objavila je proklamaciju o početku rata s Nemačkom i Italijom i izdala naredbu o opštoj mobilizaciji.
1943 – Jovan Dučić, srpski pesnik, esejist i putopisac umro je u mestu Geri, u SAD. Njegovo delo predstavlja vrhunac srpske lirike u dve prve dekade 20. veka. Bio je u diplomatskoj službi Kraljevine Srbije i Kraljevine Jugoslavije. Od 1941. godine živeo je u SAD, a njegovi posmrtni ostaci preneti su u rodno mesto Trebinje u oktobru 2000.
1945 – Američki avioni su u Drugom svetskom ratu potopili najveći japanski ratni brod „Jamato“.
1947 – Umro je američki automobilski magnat Henri Ford. Prve „benzinske kočije“ konstruisao je 1896, a 1899. je počeo proizvodnju automobila. Prvi je uveo serijsku proizvodnju, a 1908. je stvorio „model T“, prvi „narodni automobil“.
1948 – Osnovana je Svetska zdravstvena organizacija. Statut ove organizacije potpisalo je 26 zemalja, a 7. april proglašen je za Svetski dan zdravlja.
1962 – Uhapšen je jugoslovenski političar i disident Milovan Djilas, bivši najbliži saradnik Josipa Broza Tita. Razlog hapšenja bilo je objavljivanje njegove knjige „Razgovori sa Staljinom“.
1963 – Usvojen je novi jugoslovenski ustav kojim je naziv države Federativna Narodna Republika Jugoslavija promenjen u Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija.
1971 – U Stokholmu je pucano na jugoslovenskog ambasadora Vladimira Rolovića, koji je osam dana kasnije umro od posledica ranjavanja. Atentatori Miroslav Barešić i Andjelko Brajković uhvaćeni su i osudjeni u Švedskoj na doživotnu robiju.
1992 – Dan pošto je Evropska zajednica priznala nezavisnost Bosne i Hercegovine, bosanski Srbi proglasili su u Banjaluci nezavisnost Republike Srpske, a predstavnici bosanskih Srba u Predsedništvu BiH Biljana Plavšić i Nikola Koljević dali su ostavke.
1992 – SAD su priznale nezavisnost BiH, Slovenije i Hrvatske.
2013 – Na predsedničkim izborima u Crnoj Gori po treći put je pobedio Filip Vujanović i osvojio petogodišnji mandat, dok je njegov protivkandidat Miodrag Lekić dobio 7.600 glasova manje.
2018 – Preko Žeželjevog mosta u Novom Sadu ponovo je uspostavljen železnički saobraćaj, 19 godina nakon njegovog rušenja u NATO bombardovanju.
preporuke za čitanje
Neka vam dan počne nekon Velikom pričom.
Tamo se danas nalaze zanimljivi tekstovi, poput onog o uzrocima, teorijama i posledicama Trampovih tarifa, Ivana Ostojića.
Za Velike priče je pisao i Milan Damjanac, konkretno o seriji „Adolescent“ i nekim njenim „skrivenim porukama„.
Goran Marković piše Rajku Grliću kako mu je jedan psihijatar na njegovo žaljenje na noćne more, odgovorio sa „obratite mi se kad prestanete da sanjate“.