U centru Beograda, kod bivše Železničke stanice, svečano je otkriven spomenik Stefanu Nemanji, velikom županu i jednom od najvećih srpskih vladara
Simbolično, sve se dešava na dan Svetog Save, sina Stefana Nemanje, koji Srpska pravoslavna crkva, sve škole i druge institucije obeležavaju kao Savindan, školsku slavu posvećenu utemeljivaču našeg obrazovanja, crkve, diplomatije.
Ceremonija svečanog otvaranja spomenika počela je intoniranjem himne „Bože pravde“.
Svečanosti na Savskom trgu prisustvovali su i predsednik Aleksandar Vučić, premijerka Ana Brnabić, predsednik parlamenta Ivica Dačić, ministri u Vladi Srbije, predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik, te gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, zamenik gradonačelnika Goran Vesić, velikodostojnici Srpske pravoslavne crkve …
Tu je bio pristuan i ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Bocan Harčenko, predstavnici diplomatskog kora gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević, i predsednik Demokratske partije Srba u Makedoniji i poslanik u Sobranju Ivan Stojiljković…
Pre nego što je počeo da govori o spomenik Stefanu Nemanji, predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je o patijarhu Irineju.
„Veliko hvala patrijarhu Irineju što nas je bodrio da radimo velike stvari“, rekao je Vučić.
On je rekao da je posebno ponosan i srećan jer se u blizini spomenika nalazi i Hram Svetog Savi.
„Za kratko vreme smo uspeli ne da završimo već da suštinski izgradimo i oslikamo pravoslavnim mozaikom i Hram Svetog Save. Uspeli smo da nacionalno odbranimo i duhovano povratimo“, rekao je Vučić.
Kada je reć o spomeniku Stefanu Nemanji, poručio je da se „Pitamo da li je kolosalnih 24 metra možda premalo“.
Dodao je da je Nemanja da bi izrastao u Simeona, prvo morao da se odrekne vlasti da bi postao sveti.
„Da je Srbima podario samo Svetog Savu, samo Stefana Prvovenčanog, a podarivši obociju podario nam je Srbiju jaku, centralizovanu, koja je umela da nađe svoj prostor izmeu istoka i zapada“, rekao je Vučić.
Rekao je da spomenik predstavlja Stefana Nemanju kao odlučnog vladaea koji drži mač u desnoj ruci, a Hilandarsku povelju u levoj.
„Od njega pa do danas smo državotvorni narod. Tim mačem pravio je i gradio, zatim čuvao Srbiju“, rekao je predsednik Vučić.
Kako je rekao, do Nemanje smo imali kulturu oponašanja i prevođenja, a od njega imamo kulturu kreacije, gradnje i pisanja.
Ukazao je da današnja ceremonija nije samo čin otkrivanja spomenika, već čin polaganja računa o sebi i svom identitetu.
„Stajati ovde znači pokajanje za sve godine tokom kojih smo ga zaboravili, ali i svest da smo konačno otkrili koren iz koga je nastalo najlepše drvo koje se zove Srbija“, naveo je Vučić.
Rekao je da je spomenik veliki jer je „priča o nama velika, tešak jer je priča o nama često teška, lep koliko je priča o nama bila lepa“.
„Spomenik je pre svega priča o nama, ko smo bili, gde smo bili, šta smo radili i najviše šta smo danas i šta hoćemo da budemo“; naveo je predsednik.
Istakao je da, kao što je Nemanja gradi zadužbine, mi danas moramo da gradimo svesni da je naša sadašnjost zadužbina naše budućnosti.
Bobby
Нико више, од ових који се овде бусају да су успели национално да одбране, није на Косову, тог националног, издао и предао.