Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, nakon sastanka sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, da Srbija zna svoje obaveze, ali i da zna šta ne može da učini suprotno svom Ustavu.
Vučić je rekao da je predsednici Evropske komisije ponovio stav koji je nedavno izneo i u Briselu, na sastanku sa liderima evropskih zemalja.
„Srbija je posvećena očuvanju mira i stabilnosti. Srbija zna svoje obaveze i u skladu sa dogovorenim će svoje obaveze da ispunjava.“
Naveo je da je Srbija sve partnere odavno upoznala sa tim šta je njen stav i šta može da ispuni, a šta ne, naglašavajući da ta pozicija Srbije ostaje ista.
„Mi znamo, da ponovim još jednom, šta je to Srbija prihvatila, a i o čemu smo govorili, raspravljali i donosili zaključke u Skupštini Srbije i u skladu sa tim odgovorno i ozbiljno ćemo se ponašati u ispunjavanju svojih obaveza.“
Dodao je da će Srbija ispunjavati svoje obaveze, „očekujući da neki drugi ispune svoje obaveze koje je trebalo da ispune pre 11 godina“.
Rekao je i da Srbija očekuje značajnu finasijsku podršku EU, ukoliko se zvanični Beograd bude držao svojih obaveza. Dodao je i da Srbija ima „ogroman broj projekata“ sa EU.
„Očekujemo značajnu finansijsku podršku, ukoliko se budemo držali svojih obaveza…. i tu ide jedna trećine sredstava za budžet.“
Priznanje Kosova nije tema, spremni da ispunimo druge obaveze
Predsednik Srbije izjavio je da za Srbiju priznanje nezavisnosti Kosova nije pitanje, da je to ponovio bezbroj puta i da mu nije teško da ponovi još jednom.
Ursula fon der Lajen je rekla da „de fakto“ priznanje nezavisnog Kosova znači primena Ohridskog sporazuma, ali je Vučić rekao „mi znamo šta su obaveze iz dijaloga i da spremni smo da ih ispunimo“.
„Moram da ukažem na jednu stvar, i nije za to kriva predsednica Evropske komisije, a to je da 11 godina, pre svih sporazuma, Priština je imala jednu obavezu, da uspostavi Zajednicu srpskih opština, i nije to uradila.“
On je podsetio da je potpisano četiri dokumenta, među kojima su principi o ZSO, koji su potpisali Isa Mustafa i on, a da ništa od toga nije ispunjeno.
Dodao je da mnogi od tih principa stoje u statutu koji je nedavno predložila „velika petorka“ i da je taj predlog „dobra osnova za nastavak razgovora“.
„Iako nisam pominjao prištinsku stranu niti je to moj način prebacivanja odgovornosti, plašim se da nećemo imati ZSO skoro jer ja znam dobro sve balkanske trikove“, rekao je Vučić i dodao da misli da dobar deo ljudi u Evropi to vidi.
Logično je kaže, da svi očekuju od Beograda veće ustupke, jer drugačije gledaju na ono što je Srbija prošla 1999, 2004, 2008 ili 2013. godine.
Ponovio je da za Srbiju „nema lakih i lepih stvari“, ali da zemlja mora da se razvija.
„Jedna je činjenica naša neusaglašenost u potpunosti sa spoljnom politikom EU, odnosno neuvođenje sankcija Rusiji, a drugo pitanje je naš odnos sa Prištinom. Ja ću verovatno biti subjektivan, čini mi se ne sasvim subjektivan, ako kažem da veći deo krivice tu nije na našoj strani.“
Naveo je da na evropskom putu ostaje da se obave reforme u demokratskom i pravosudnom sistemu Srbije i da je potrebno još mnogo toga da se uradi.
Vučić je kazao da je sa Fon der Lajen razgovarao i o nedavnim izmenama medijskih zakona u Srbiji, navodeći da evopski partneri Srbije, kao i predsednica Evropske komisije, smatraju da su to „pozitivni koraci“.