Predsednik Srbije Aleksandar Vučić položio je jutros venac na Spomenik Neznanom junaku na Avali povodom 80 godina od oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu.
Centralni događaj održan je u 11 sati na Groblju oslobodilaca Beograda. Ceremoniju je predvodio ministar odbrane Bratislav Gašić, koji je u pratnji načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Milana Mojsilovića i šefa Kabineta ministra odbrane brigadnog generala Gorana Momčilovića, položio venac na Spomenik oslobodiocima Beograda i upisao u spomen-knjigu.
„Poklanjam se danas senima palih oslobodilaca i njihovih starešina koji su zajedničkom borbom oslobodili naš grad, naš Beograd. Bez vaše žrtve danas ne bi bilo naše slobode. Živela Vojska Srbije! Živela Srbija!“, napisao je Gašić.
Državna ceremonija je potom nastavljena u Predsedništvu gde je otvorio izložbu „Vojna diplomatija na putu ka slobodi: o sovjetsko-jugoslovenskoj vojnoj diplomatiji tokom Velikog Otadžbinskog rata 1941-1945.“ i poručio da se Srbija, „uvek na strani pravde, zajedno sa drugim narodima borila hrabro i nesebično protiv fašizma“.
Vučić je prilikom otvaranja izložbe, povodom 80. godišnjice od oslobađenja Beograda u Drugom svetskom ratu, govoreći na ruskom jeziku, naveo da je današnji dan od velikog značaja i za Evropu, i za Rusiju i Srbiju.
Kako je kazao, Srbija je kroz veliki Narodnooslobodilački pokret tokom tri i po godine pružala otpor okupatorima, i bila jedna od retkih u regionu koja u prvim danima rata nije izabrala stranu pobednika i zbog toga platila visoku cenu.
Dodao je da beogradsku operaciju „ne bismo mogli da izvedemo bez podrške Crvene armije i naših sovjetskih prijatelja“.
„Crvena armija pod komandom generala Ždanova, i Narodnooslobodilačka vojska Jugoslavije pod komandom generala Dapčevića, ulicu po ulicu su oslobađali Beograd. Gotovo 3.000 naših boraca i hiljadu crvenoarmejaca dalo je tada život“, rekao je Vučić.
Vučić je onda rekao da je oslobođenje Beograda simbol snažnog savezništa između jugoslovenskih i sovjetskih, ruskih i srpskih jedinica ujedinjenih pod zastavom antifašističke borbe.
Prema njegovim rečima, Srbija nikad neće zaboraviti ni bratsku ruku koja joj je pružena u trenucima najveće patnje, niti će ikada promeniti „odnos prema zlu protiv koga smo se zajedno borili“.
„Odlučno smo protiv svih pokušaja revizije istorije i umanjenja žrtava i doprinosa u slamanju fašizma i nacizma. Sve ono što smo danas, a jesmo slobodna i nezavisna država, privržena principima međunarodnog prava, počiva i na našem poštovanju istine i istorije“, dodao je on.
Vučić je kazao da je na izložbi predstavljen samo mali deo bratstva koje je iskovano zajedničkim ranama i žrtvama.
„U istoriji našeg glavnog grada istaknuto mesto će uvek zauzimati i Vladimir Ždanov, i Peko Dapčević, i svi borci koji su dali živote za oslobođenje grada“, zaključio je predsednik Srbije.
Predsednik Rusije Vladimir Putin čestitao je godišnjicu oslobođenja Beograda, poručivši da je Beogradska operacija slavna stranica zajedničke istorije Srba i Rusa.
„Rusi i Srbi su vekovima stajali rame uz rame u borbi protiv zajedničkih neprijatelja, zajedno su savladavali nedaće i iskušenja. Važno je da dobre tradicije bratskog prijateljstva, koje su nam zaveštali preci, i danas služe kao pouzdana osnova za razvoj odnosa strateškog partnerstva između Rusije i Srbije“, naveo je Putin u čestitki.
Putin je podsetio da hiljade sovjetskih vojnika palih u borbi protiv nacizma počivaju u srpskoj zemlji.
„Visoko cenimo poštovanje i pažljiv odnos uz koje vlasti i građani Srbije čuvaju sećanja na njih… Iskreno Vam želim zdravlje i uspeh, a svim Vašim sunarodnicima blagostanje i prosperitet“, dodao je ruski predsednik u tekstu čestitke.
U Narodnom pozorištu će od 14 sati biti održana svečana akademija povodom obeležavanja godišnjice. U okviru proslave ove godišnjice biće održana i promocija poštanske marke koja obeležava 80. godina od oslobođenja Beograda.