Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao je gasnu krizu koja je sada, po njegovim rečima, najvažnije pitanje u Evropi.

„Ni o čemu se ne govori osim o energetici. Za budućnost najvažnija su tri pitanja – energetika, voda i hrana“, istakao je on.

Otkrio je i pet razloga zašto imamo krizu.

„Prebrzo su uvedene posebne karbon takse na energiju koja nije iz obnovljivih izvora. Zatim, već je druga godina korone i veliki problemi koje su zemlje Evrope imale u privredi i koje su davale privredi svoj jeftin gas, a nisu obnavljali svoja skladišta. Treće, nisu se sklapali dugoročni ugovori sa Rusijom o nabavci gasa, i tu su politički razlozi zašto je to tako. Na kraju, niko neće da prizna i svoju grešku odustajanja od uglja“, rekao je on i dodao da ćemo “ krizu narednih 6 meseci“.

„Plašim se da će da traje dve godine“, istakao je on.

„Imaćemo krizu koja će da utiče na povećanje svih cena. Kod nas u Srbiji malo manje i zahvalni smo na tome ruskim partnerima. Imaćemo najjeftiniju cenu u celoj Evropi“, jasan je bio Vučić istakavši i da „rastu cene i hrane i građevinskih materijala svugde u Evropi“.

„Svi ti koju su nam držali pridike i predavanja o 22. i 23. veku – polako. Da vidimo kako da izađemo iz krize“.

„Gradićemo nove pogone za OIE ali ćemo da koristimo i ugalj. A ne da se kockamo sa tim da bismo se nekom dodvoravali“, zaključio je Vučić.

Takođe, Vučić se pita „kako to Rusi na nas vrše uticaj preko energetike“.

„Pa mi vršimo pritisak na njih, ne oni na nas. Odakle da nađem gas? Svi hoće toplu sobu, svi hoće da šetaju u kratkim majicama, a kako? Odakle taj gas? Pa nema“, prenosi B92.

Kako kaže, dali su nam najpovoljniju cenu, a na pitanje da li ima garanciju, kaže da „ima obećanje Lavrova i Borisova da će da mole Putina da imamo najpovoljniju cenu“.

„Znam čoveka, znam Putina. I mogu da vam kažem da ćemo imati najpovoljniju cenu“, zaključio je Vučić u obraćanju medijima nakon sastanka sa ministrom spoljnih poslova Rusije.

Komentara

  1. Bobby
    11. октобар 2021. 08:35

    Још један у низу наступа председника републике, на моменте баналан и у многим тачкама контрадикторан. Ко је коме увео "карбон таксе" и ко је такав споразум у име Србије, потписао ? Азију, Африку, Кину, Индију,...итд., такве таксе не занимају, а ако си прихватио идјеу да се учланиш у неки "клуб", онда си дужан да поштујеш правила тог "клуба", а не да јадикујеш. Проблем са полулпразним складиштима у Европи није настао из немара у необнављању својих складишта, већ зато што су потпуно свесно избегавани дугорочни уговори са Русијиом, а за узврат нуђен амерички. Да, политички разлози, а онда, зашто Србија има уговор за испоруку гаса само до краја ове године ? Јасно је да је начин превазилажења оваквих стања у одговарајућим складишним капацитетима и дугорочним уговорима и онда питање из претходне реченице. Не плаћа овај народ ову власт да некога нешто моли, већ да ради као организован систем. . Сада ти молиш Путина, а јуче "усклађујеш" спољну политику са ЕУ, уводиш санкције Белорусији и млатараш некаквим процентом од шездесетак додсто, као достигнућем ! Тако си га "молио" и за 50.000 овдашњих возила, и ниси хтео да се зауставиш ни када су ти људи говорили да је то будалаштина. И наравно да од тога ништа није било, нити ће бити. Цена гаса, као и свега, се одређује тржиштем, не знам да ли то предају на Правном факултету ? Чак и када се одобри та "најповољнија" цена, постоји обрачун оног трошка преко те цене, а који је у овом тренутку огрома, који неким (политичким) уступцима мора да се плати. То ће бити "трошак" неорганизованог друштва који ћемо сви платити. И када је Меркел рекла Путину да јој ускоро неће требати руски гас, а он је питао, а како ћете да се грејете, генеришете енергију,.. ? Она одговори, па ветар, сунце, вода,... ОК, само имајте на уму, ако вам икада затреба; угаљ, дрво, нафта, гас,... ту смо, јер само од Русије то можете (најбрже и најповољније) да купите. Наук !

  2. Fundaća
    12. октобар 2021. 17:20

    Hrvatska je izgradila plinski terminal a izvori plina rade punom parom !Sveukupno 37 plinskih platformi proizvodi 4,4 milijardi kubnih metara plina,dovoljno i za izvoz!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.