(Beta) – Ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović izjavila je danas da se još ne zna da li bi rudnik litijuma kompanije Rio Tinto imao negativan uticaj na životnu sredinu, jer procena uticaja još nije gotova, pa, kako je rekla, ta tema ne treba da se politizuje i da se tako gradjani zastrašuju.
„Još ništa ne znamo, a već pričamo da ne valja, dok oni koji blokiraju auto-puteve, prodaju svoju zemlju Rio Tintu za basnoslovne sume“, rekla je Vujović za TV Prva.
Ona je kazala da će procenu studije uticaja na životnu sredinu raditi Rio Tinto, kao i da će tu procenu onda proveravati i oceniti resorno ministarstvo.
„Oni (Rio Tinto) angažuju stručnjake i sačine studiju i tada predaju resornom ministarstvu koje onda to proverava i daje ocenu. To je zakonska procedura“, objasnila je ministarka.
Ona je dodala da će u oceni te studije učestvovati i javnost, odnosno da će gradjani moći da daju sugestije.
„Rok za predaju studije je godinu dana od trenutka kada Rio Tinto dobije rešenje i kada ono postane pravosnažno. Dakle, još godinu, godinu i po“, rekla je ona.
Kada je reč o aerozagadjenju, ministarka je istakla da situacija „nije sjajna“ i ponovila da gradjani i mediji treba da koriste zvanične stranice za ocenu zagadjenja.
„To su stranice Agencije za zaštitu životne sredine i Zavoda za javno zdravlje, naravno da nije sjajna situacija, ali radimo intenzivno na tome da popravimo aerozagadjenje u Srbiji“, rekla je Vujović.
Bobby
То што је неко за "баснословну" суму продао земљу "Рио Тинту" значи само да "Рио Тинто" на тој земљи може да сади пшеницу, кукуруз,... исл. и да самим тим што је толико платио, вероватно то ради далеко успешније, односно, и зарадиће "баснословно". Или госшођа министар зна нешто више, односно зна да ће пренамена тог земљишта бити сигурно одобрена ? А да ће комуно-фашистички Закон о експропријацији, уз неке "козметичке" измене и даље имати значајне одредбе присиле према власницима, а све наравно у циљу остваривања "јавног интереса", који иначе одређује један билмез. Заиста је мало затворских места, у које вас све треба потрпати.
penzionerka
Zašto Rio kinto kupuje imanja ako tek treba da se završi procena štetnog uticaja na životnu sredinu? Da li zato što će rezultat procene biti najobičnija farsa? Zašto niko u Evropi nije dozvolio kopanje rudnika litijuma, nego guraju Srbiju u propast?
Александар Поповић
Тако то мисли министарка којој је највећа квалификација за одговорно и (по грађане) скупо место у Влади чланство у владајућој партији. Досад ни реч не рече хоће ли Србија попут Беча да среди сијасет депонија које нас трују. Или бар да се, коначно, обезбеде контејнери за разврставање ђубрета. Министар(ка) би могла да каже, ако зна (и сме) какве је договоре(тајне) склапала влада са Рио Тинтом. И колико ће то да кошта нас пореске обвезнике и саму државу. О цени загађења животне средине већ видимо.