Kada Rusija brine o Srbiji, kada joj je stalo gde živi i šta Srbija radi, onda je i nama Srbima lakše. Da Rusija nije opstala svih ovih vekova ne bi bilo ni Srbije. Mi smo narodi koje povezuje ne samo zajednička prošlost, nego i budućnost, rekao je on.
Na početku sastakna sa potpredseednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vulinom, predsednik Rusije, Vladimir Putin prvo je poručio „lične“ pozdrave predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
„Prenesite pozdrav predsedniku Vučiću, čekamo ga na događajima u okviru sastanka lidera grupe BRIKS. Poslali smo mu poziv, nadamo se da će ga gospodin predsednik prihvatiti“, rekao je Putin.
Na sastanku, održanom na marginama Istočnog ekonomskog foruma, Putin je Vulinu rekao i da je došlo do blagog pada trgovinske razmene između Rusije i Srbije i ukazao na potrebu da se razumeju uzroci te promene.
Putin je kazao da je „verovatno vreme da se održi sastanak“ Međuvladinog komiteta za trgovinsko-ekonomsku i naučno-tehničku saradnju Srbije i Rusije, javila je ruska agencija RIA Novosti.
„Međuvladina komisija se dugo nije sastajala, najmanje dve godine. Treba razmotriti prepreke koje se pojavljuju u vezi sa tim i otkloniti ih. Tim pre što imamo mnogo interesantnih oblasti, saradnju u oblastima industrije, saobraćaja, industrijsku saradnju“, kazao je Putin.
Putin je ukazao da Rusija igra „značajnu ulogu“ u snabdevanju Srbije energentima i istakao da se isporuke vrše na vreme i po veoma dobrim uslovima.
„Razgovaraćemo i o tome, postoje konkretne stvari koje treba da budu rešene, imajući u vidu da nam ugovori o snabdevanju gasom ističu u martu 2025. godine“, dodao je ruski lider.
Oni su se sastali na marginama Istočnog ekonomskog foruma u Vladivostoku.
Stejt department o susretu Vulina i Putina
Uoči samog susreta Aleksandra Vulina i Vladimira Putina, usledile su reakcije Stejt departmenta i Evropske unije.
SAD cene partnerstvo Srbije u borbi protiv ruske agresije u Evropi i to što daje humanitarnu pomoć ukrajinskom narodu, navodi se u odgovoru Stejt departmenta na upit Glasa Amerike za komentar o najavljenom susretu potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina i ruskog predsednika Vladimira Putina.
U odgovoru portparola Stejt departmenta navodi se da je „stav o Aleksandru Vulinu dobro poznat“ i da on ostaje pod američkim sankcijama.
„Naš fokus ostaje na tome da sa liderima u Srbiji radimo na jačanju strateškog partnerstva između naših zemalja, dok Srbija nastavlja da gradi bezbednu i sigurnu budućnost u Evropi otpornoj na političke i ekonomske ucene iz Rusije“, kažu u Stejt departmentu za Glas Amerike.
Iz EU je ranije za Glas Amerike rečeno da „održavanje veza sa Rusijom u vreme njenog agresorskog rata protiv Ukrajine nije kompatibilno sa vrednostima EU i procesom pridruživanja“.
„Evropska unija je bila kristalno jasna sa našim partnerima: odnosi sa Rusijom ne mogu da budu uobičajeni nakon ničim izazvanog i neopravdanog agresorskog rata Rusije protiv Ukrajine“, navela je služba za štampu, spoljne poslove i bezbednosnu politiku EU u odgovoru za Glas Amerike.
Iz Brisela poručuju i da Evropska unija želi da računa na sve zemlje kandidate kao na pouzdane evropske partnere za zajedničke principe, vrednosti, bezbednost i prosperitet.