Samo 30 minuta nakon što je bivši predsednik Donald Tramp pogođen u uho na mitingu u Pensilvaniji, Elon Mask je napisao da „snažno podržava njegovu kandidaturu za Belu kuću“.
„U potpunosti podržavam predsednika Trampa i nadam se njegovom brzom oporavku“, napisao je na svojoj društvenoj mreži X, uz video na kojem bivši predsednik podiže pesnicu.
U više od 100 postova nakon pucnjave, Mask je pojačao svoj politički govor. A u ponedeljak, nakon što je Tramp najavio da će senator J. D. Vens iz Ohaja biti njegov republikanski potpredsednik, Mask je čestitao i rekao da je to „odlična odluka @realDonaldTrump“.
Tim potezima, Mask (53) ulazi na neistraženu teritoriju, piše The New York Times.
Prekinuo je tradiciju koju su postavili vlasnici drugih velikih društvenih mreža, da ne podržavaju nijednog od predsedničkih kandidata.
X je postao megafon za njegovu politiku koju direktno servira za svojih skoro 190 miliona pratilaca. Platforma je, dakle, zahvaljujući njemu izgubila svaku neutralnost.
Sada, kako se predsednički izbori približavaju, a Mask daje punu podršku republikanskim kandidatima, pa se postavlja pitanje kako će njihovi protivnici biti tretirani na ovom sajtu.
„On oblikuje platformu prema svom imidžu“, rekla je Gita Johar, profesorka na Biznis škole u Kolumbiji, koja proučava ponašanje potrošača.
„Mask ima ogroman broj sledbenika i ne razmišlja o tome kada plasira svoje političke stavove i pozicije“, dodala je Johar.
Takođe je preokrenuo ustaljenu ideju da tehnološka industrija podržava demokratske kandidate.
Uprkos svim pritužbama da su društvene mreže cenzurisale Trampa i druge republikance poslednjih godina, nijedan viši rukovodilac u u tim kompanijama nije otvoreno izrazio preferenciju za demokratskog kandidata.
Mark Zakerberg, osnivač Mete, retko objavljuje postove o politici, a Džek Dorsi, bivši šef Tvitera, postao je otvoreniji na tu temu tek nakon što je otišao sa funkcije pre tri godine.
Satia Nadela, šef Majkrosofta, i Sundar Pičai, šef Gugla, takođe su zadržali za sebe svoje političke stavove i nisu ih objavljivali na društvenim mrežama.
„Arogantni milijarderi niti su ono što Amerika želi niti ono što Americi treba“, rekao je u saopštenju Džejms Singer, portparol Bajdenove kampanje i dodao da „Mask zna da je Tramp kreten koji će prodati Ameriku“.
Mnoge novine su već duže vreme otvoreno na strani pojedinih političkih kandidata, ali društvene mreže danas imaju veći uticaj. One su kao televizija nekada, milioni njihovih korisnika zalepljeni su za ekrane svojih telefona i računara, kao što su nekada bili za one televizijske.
A uticaj platformi na potrošače – posebno mlade ljude – znatno je porastao poslednjih godina, kako tradicionalna medijska industrija gubi na značaju.
„Kada pričamo o Masku, njegovi politički stavovi su prilično vidljivi i jasni“, rekla je Sara Kreps, direktorka Institut za tehničku politiku na Univerzitetu Kornel.
Mask se godinama suzdržavao od deljenja svojih političkih uverenja, pre svega jer je to bilo u interesu njegovog SpaceX-a. Raketna kompanija je imala žestoku konkurenciju u nadmetanju za vladina sredstva i ugovore o svemiru.
U novembru 2016, nekoliko dana pre predsedničkih izbora, Gvin Šotvel, predsednica i glavna operativna direktorka SpaceX-a, naterala je Maska da da intervju za CNBC, rekle su za NYT tri osobe.
Tokom intervjua, on je mlako podržao Hilari Klinton, rekavši da oseća da Tramp „nije pravi momak“.
„Čini se da nema onu vrstu karaktera koja je dobra za Sjedinjene Države“, rekao je Mask.
SpaceX je dobio 14,7 milijardi dolara od saveznih ugovora o lansiranju tokom poslednje decenije, a vlada se sada i oslanja na tu kompaniju.
Godine 2020. Mask je rekao da je glasao za Džozefa Bajdena. Dve godine kasnije, objavio je da bi ljudi trebalo da glasaju za republikance na izborima. A tokom proteklih nekoliko meseci, stalno je pojačavao kritiku Bajdena u objavama na X-u, napadajući ga za razne stvari – od njegovih godina do imigracione i zdravstvene politike.
U isto vreme, Mask se udvarao Trampu kako bi se vratio na X.
Ova platforma je nakon nereda u američkom Kapitolu 6. januara 2021. godine zabranila Trampu da na njoj ima profil i da tamo objavljuje svoje postove. Međutim, Mask je vratio nalog bivšeg predsednika ubrzo nakon što je kupio sajt krajem 2022. godine.
Ipak, Tramp je od tada objavio samo jedan post.
Od pokušaja atentata, na X-u se non-stop pojavljuju teorije zavere i dezinformacije. U subotu je reč „inscenirano“ bila u trendingu toj platformi, a diskutovalo se da li je napad na Trampa izvela duboka država.
Mask je, naravno, najpraćenija osoba na X-u. Kao takav, optužio je rivalske tehnološke rukovodioce i medije da koriste zapaljivi jezik koji je doprineo napadu. Rekao je da je Tajna služba pokazala „krajnju nekompetentnost“ i da je (za šta nema dokaza) „namerno pustila da se napad dogodi“.
Proširio je objavu da je Kimberli Čitl, direktorka Tajne službe, bila „nepropisno fokusirana na zaposlenike različitih ljudi“. Njegova teorija je da su različitost, jednakost i napori za inkluziju oslabili agenciju koja štiti sadašnje i bivše predsednike, i da žene nisu bile sposobne da zaštite Trampa.
Mask je rekao i to da bi sekretar za unutrašnju bezbednost Alehandro Majorkas, čije odeljenje nadgleda tajnu službu, „trebalo da bude u zatvoru“.
„U ovakvim trenucima, svet se okreće X-u i mi imamo odgovornost da zaštitimo razgovor koji se odvija na našoj platformi“, napisala je Linda Jakarino, izvršna direktorka kompanije.
Kako je Mask u nedelju objavio „X je mesto za pronalaženje istine“. To je prema njegovim rečima naslednik tradicionalnih medija, koji su zapravo samo „čiste propagandne mašine“. Aludirajući na The Times i The Wall Street Journal, dodao je da se na X-u, za razliku od medija, sve što nije tačno, ispravlja brzo, a ne ostaje pogrešno da stoji satima i danima.
Mirko
Musk-u je jedino biznis bitan a cilj je opstati i pobediti na trzistima poput Kine, Nemacke, Rusije. Tamo gde su likovi poput Trump-a. Dakle ovo je jedno obicno dodvoravanje, budzetu SAD-a, odakle crpi silne pare za svoje decacke biznis ideje.