Nekadašnji savetnik potpredsednika Savezne vlade posle 20 godina ekskluzivno za Nedeljnik otkriva kako su izgledali pregovori o povratku zemlje u međunarodne finansijske institucije posle Petog oktobra 2000, kako su preko njega američki zvaničnici slali poruke državnom vrhu, ali i daje najprecizniju računicu o tome koliko je Srbija dobila izručenjem Miloševića i gde bi bila danas da se to nije dogodilo.

Da li je, po vašem mišljenju, Milošević prodat Hagu?

Da. Mada bih lično radije upotrebio reč razmena, budući da je reč o kupoprodajnom odnosu. Razmena je nešto što je uobičajeno za racionalne ljude i za države koje vode razboriti ljudi.

Razmena je dobrovoljna. Nije Srbija bila prinuđena, nije morala da to učini, nego je politička elita tog vremena donela odluku da se to učini, i to je bila odluka koja je uzimala u obzir sve njene dobre i loše posledice. U istoriji, a sve ovo je sada istorija, ništa nije neizbežno. Nego je posledica odluka koje su doneli ljudi.

Ne samo da je „prodat“, namerno upotrebljavam reč iz pitanja, nego smatram da je dobro to što je prodat. Da li su uslovi te razmene bili pravični? Ako nisu, i dalje su bili uslovi, koje je nametao onaj koji je to mogao, a Srbija na njih nije mogla da utiče. Bili su egzogeni, što bi rekli ekonomisti…

Ceo intervju sa profesorom Begovićem objavljen je u novom broju Nedeljnika, koji je na svim kioscima od četvrtka, 22. aprila

Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs

Povodom Dana planete Zemlje, svi čitaoci na poklon dobijaju dodatak „Energija danas“

https://www.nstore.rs/product/godisnja-pretplata-na-magazin-nedeljnik/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.