Indonezijski parlament odobrio je zakon koji zabranjuje seks van braka uz unošenje drugih značajnih izmena u krivični zakon – potez koji kritičari smatraju nazadovanjem sloboda u trećoj po veličini demokratiji na svetu. Zakon, koji će se podjednako odnositi na Indonežane i strance koji dolaze u posetu, takođe će zabraniti zajednički život nevenčanih parova. Izmenama su predviđene i kazne za vređanje predsednika, piše Gardijan.
Grupe za ljudska prava protestovale su protiv amandmana, osuđujući suzbijanje građanskih sloboda i pomak ka verskom fundamentalizmu. Jasona Laoli, ministarka prava i ljudskih prava, rekla je parlamentu: „Potrudili smo se da odgovorimo na važna pitanja i različita mišljenja o kojima se raspravljalo. Međutim, vreme je da donesemo istorijsku odluku o izmeni krivičnog zakona i da ostavimo kolonijalni krivični zakon koji smo nasledili“.
Zakon se neće primenjivati odmah, već je potrebno najviše tri godine da se pređe sa starog na novi. Odobrenje dolazi čak i kada su poslovne grupe upozorile da bi to moglo naštetiti imidžu Indonezije kao turističke i investicione destinacije.
Seks van braka biće kažnjiv godinu dana zatvora, a vanbračna zajednica šest meseci, ali optužbe moraju biti zasnovane na policijskim izveštajima koje su podneli supružnik, roditelji ili deca.
Taufik Basari, poslanik NasDem partije, rekao je da ako je turista koji je posetio Bali, na primer, imao sporazumni seks sa državljaninom Indonezije, a to policiji prijavi roditelj ili dete Indonežana, turista može biti uhapšen. „Znam da će to uticati na turizam, zbog čega treba da objasnimo javnosti da prijave policiji treba da budu ograničene na ono što porodica smatra da je zaista važn““, rekao je on. „Kao parlamentarac, pokušaću da pronađem više ograničenja za primenu ovih članova.
Citra Referandum, direktorka Indonežanskog instituta za pravnu pomoć, pridružila se u utorak malom protestu ispred zgrade parlamenta u Džakarti. „Indonežanska demokratija je mrtva“, rekla je ona. „Ovo se ogleda u procesu koji nije transparentan ili participativan i koji je antidemokratska suština krivičnog zakona“.
Zakon kaže da su promocija kontracepcije i versko bogohuljenje nezakoniti. Takođe smatra da je abortus krivično delo, ali dodaje izuzetke za žene sa zdravstvenim stanjima opasnim po život i za silovanje, pod uslovom da je fetus star manje od 12 nedelja, u skladu sa onim što je već regulisano Zakonom o medicinskoj praksi iz 2004. godine. Njime se vraća zabrana vređanja aktuelnog predsednika i potpredsednika, državnih institucija i nacionalne ideologije. Uvrede aktuelnog predsednika mora da prijavi predsednik i može da dovede do tri godine zatvora.
Sasmito Madrim, predsedavajući Alijanse nezavisnih novinara (AJI) Indonezija, rekao je da zakon ograničava „osnovni posao“ izveštavanja jer kriminalizuju „širenje komunizma“, klevetu mrtvih i kritiku javnih lidera, između ostalog.
„Novi zakon ima potencijal da pošalje novinare u zatvor“, rekao je on.
Grupe za ljudska prava kažu da zakon naglašava rastući pomak ka fundamentalizmu u zemlji koja je dugo slavljena zbog svoje verske tolerancije, a sekularizam je sadržan u njenom ustavu.