Komitet koji vodi istragu o impičmentu objavio je deo dokumentacije iz istrage protiv predsednika Sjedinjenih Američkih Država, a u objavljenim dokumentima su svedočenja diplomata koji su „zabrinuti za reputaciju i ugled svoje zemlje“, dokazi o odbijanju Bele kuće da sarađuje, kao i Trampov poziv da se otkrije identitet uzbunjivača.
Među diplomatama koje su zabrinute za imidž koji predstavnici američke spoljne politike sada imaju, izdvajaju se bivša ambasadorka u Ukrajini Meri Jovanovič (Yovanovitch) i Majkl Mekinli, prenosi Gardijan.
U svedočenju bivše ambasadorke može se pronaći mnogo šokantnih detalja u vezi sa pritiscima koje je trpela pre svih od Rudija Đulijanija, kao i objašnjenje kako se osećala kada je smenjena bez ikakvog objašnjenja.
Mekinli je sa druge strane istakao da su ga upravo situacije sa Bajdenom i Jovanovič podstakle da podnese ostavku i da prestane da bude deo administracije.
„Vidim da je glavna misija naših službenika koji bi trebalo da predstavljaju zemlju u inostranstvu u stvari da prikupljaju negativne informacije o našim građanima koje će biti iskorišćene za lične interese. Tako shvatite da nemate nikakvu ulogu, a da Trampova administracija nijednog ne trenutka nema nameru da pomogne svom diplomatskom kadru u teškim vremenima, već je lični interes glavni interese“, rekao je Mekinli.
Objavljena dokumentacija prikazuje i odgovore četiri zvaničnika Bele kuće koji su decidirano odbili bilo kakvu saradnju sa Kongresom, u skladu sa Trampovim stavom, da čitava istraga nije postavljena na fer osnovama.
Sam američki predsednik istakao je više puta da je čitava priča o impičmentu potekla od toga što je „uzbunjivač pogrešno shvatio njegov razgovor sa Volodimirom Zelenjskim“, a Tramp je usput tražio i da se otkrije identitet tog uzbunjivača.
Demokrate smatraju da bi Bela kuća mogla da pokrene istragu o zaveri protiv te osobe, ako joj identitet bude otkriven.