Zaoštravanje odnosa na liniji Zagreb–Beograd je ciklično i ritualno i obema stranama najisplativije. Kao „omiljenim neprijateljima“. A nije da nije bilo pokušaja da se odnosi poprave: to su probali i Koštunica i Sanader, i Tadić i Josipović, i Vučić i Kolinda Grabar Kitarović. Bilansi su mršavi jer snaga narativa je neprikosnovena. U sferama kulture, estrade, zabave, turizma, privrede, sporta ili nekih običnih međuljudskih odnosa, postoje momenti koji su jako dobri. Niti je tu potrebno famozno pomirenje, kao što je u narativnim stvarima ono i dalje bespredmetno, pa bi otuda limit pomaka bio kad bi se odustalo od huškanja, odnosno kad bi se visoke teme prepustile čarima protoka vremena, i „hladnog mira“, odnosno prosvećenog antijugoslovenstva.
Okolnosti su takve da je Hrvatskoj u evropskom ključu lakše da nosi retuđmanizaciju HDZ-a, a preko toga i države, nego Srbiji da nosi proces rešešeljizacije SNS-a, a preko toga i države. Drugi svetski rat i ratovi devedesetih zgušnjavaju se u jedan narativni koloplet. Manipulacija kontaminira kulturu sećanja. Ipak, živi se u paralelnim dimenzijama: režimski mediji u Srbiji kao glavnu temu ističu kontroverznog hrvatskog istoričara Stjepana Loza, koji otvoreno negira genocid na Srbima u Drugom svetskom ratu, pušta se snimak s promocije njegove knjige pod naslovom „Ideologija i propaganda velikosrpskoga genocida nad Hrvatima: projekt Homogena Srbija 1941.“ Istovremeno stižu vesti da je Aleksandra Prijović napravila lom u Splitu: više od dvadeset hiljada ljudi pevalo je sa njom uglas na Fusion festivalu u Splitu. Sara Jo takođe je svojim nastupom „zapalila Fusion festival“. Aco Pejović započeo je nastup obradom legendarnog hita Tome Zdravkovića „Za Ljiljanu“ (film „Toma“ je hit u Hrvatskoj), naglasivši da mu je zadovoljstvo biti u ovom divnom gradu. I sve se to dešava usred diplomatskog skandala oko zabrane Vučiću da poseti Jasenovac. Baš kao kad je u vreme „carinskog rata“ Srbije i Hrvatske, odnosno prepucavanja Vučića i Milanovića, Željko Joksimović imao spektakularan koncert u Livnu. Inače taj rat je arbitrarno prekinula Angela Merkel, dok „šolcovanje“ očigledno nema u agendi ili mapi puta regulisanje posete srpskog predsednika Jasenovcu. Režimski mediji u Srbiji nastupe srpskih estradnih zvezda u Hrvatskoj (Hrvati kažu „regionalnih zvezda“) naravno ne tretiraju kao nekada letovanje Bojana Pajtića na Brionima.
CEO TEKST POLITIČKE ANALIZE SRPSKO-HRVATSKIH ODNOSA ZORANA PANOVIĆA PROČITAJTE U LETNJEM DVOBROJU NEDELJNIKA. POTRAŽITE GA NA KIOSCIMA ILI NA NSTORE.RS
NAPOMENA: NAREDNI BROJ NEDELJNIKA IZLAZI 11. AVGUSTA