Ishod izbora u Poljskoj sledeće godine neće doneti velike promene u odnosu Varšave prema Ukrajini, Rusiji i Americi, ali bi moglo da dođe do bitnih promena u relacijama sa Nemačkom i EU. Eventualni povratak liberala bi relaksirao i lansirao saradnju sa Berlinom i promenio ulogu Poljske: od remetilačkog u konstruktivnog člana EU. Štaviše, ulazak Poljske u evrozonu sa klero-nacionalpopulistima na vlasti je nezamisliv dok bi sa liberalima i ta opcija postala realna. Došlo bi do promene i kada je u pitanju evropska odbrambena politika. I za poljske liberale je prilično neprihvatljiva ideja geostrateške autonomije koju zagovaraju Francuzi, ali nisu daleko od nemačke vizije o razvijanju evropskog sistema odbrane koji podrazumeva tesnu saradnju sa Amerikancima.
Žene u Poljskoj i udruženja koja se bore za zaštitu prava žena i ravnopravnost polova poslednje su uporište i zadnja linija odbrane demokratske, evropske Poljske. Osim ekstremno desničarske, klerikalne, populističke, nacionalističke, postoji i druga Poljska. Ona koja ne podržava širenje kulta pape Jovana Pavla II i rigidnog katoličanstva. Poljska do srži laička, kosmopolitska, otvorena prema Evropi i voljna da gradi federalnu EU u kojoj će Varšava biti njena istočna prestonica.
CEO TEKST U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 1. DECEMBRA. UZ NEDELJNIK SE DOBIJAJU DVA POKLONA: LUKSUZNI MAGAZIN „HOW TO SPEND IT“ I „ISTORIJA“.
DIGITALNA IZDANJA DOSTUPNA NA NSTORE.RS