Posmatračke misije su pre nekoliko godina zatražile da glasačke kutije više ne budu providne, jer je zbog gramaže papira koji se koristi za štampanje glasačkih listića bilo veoma lako videti za koga je birač glasao, objasnila je Nenezić za portal N1.
Glasačke kutije na biračkim mestima u Crnoj Gori nisu providne, a razlog za to je – debljina papira koji se koristi za izradu glasačkih listića, prenosi portal Vijesti.me objašnjenje izvršne direktorke podgoričkog Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) Ane Nenezić.
Prema njenim rečima, posmatračke misije su pre nekoliko godina zatražile da glasačke kutije više ne budu providne, jer je zbog gramaže papira koji se koristi za štampanje glasačkih listića bilo veoma lako videti za koga je birač glasao.
„Gramaža papira za glasačke listiće razlikuje se od države do države, a u Crnoj Gori je vrlo tanka, samim tim i vidljiva. S obzirom na to da se od toga nije moglo odstupiti, prije svega iz finansijskih razloga, iznijeli smo zahtjev da se glasačke kutije zaštite i da više ne budu providne. Zahtjev je usvojen, pa je na taj način obezbijeđena tajnost glasanja“, istakla je Nenezić.
Na pitanje Vijesti zbog čega su glasačke kutije baš u plavoj boji, Nenezić nije mogla da da precizan odgovor.
„Sumnjam da su oni tom pitanju strateški pristupali, pretpostavljam da su našli papir koji nije providan i njime prelijepili providne kutije koje su ranije korišćene. Znajući kako stvari ovdje funkcionišu, vjerujem da im je tako bilo najlakše i najjeftinije“, zaključila je Nenezić.