Jemenski pobunjenici Huti zauzeli su juče teretni teretni brod “Galaksi lider” za koji se veruje da je povezan sa Izraelom. Na ključnoj brodskoj ruti Crvenog mora, Huti su presreli brod i uzeli za taoce svih 25 članova posade.
Američki vojni zvaničnici potvrdili su za NBC News da su pobunjenici zauzeli brod u Crvenom moru u nedelju popodne po lokalnom vremenu. Pobunjenici su se, prema njihovim saznanjima, spustili na teretni brod iz helikoptera, prenosi Vašington post.
“Svaki izraelski brod će biti legitimna meta”, rekli su iz pokreta Huti i dodali da će nastaviti da sprovode vojne operacije protiv izraelskog neprijatelja sve dok agresija na Gazu i “braću Palsetince” ne prestane. Mohamed Abdul-Salam, glavni pregovarač i portparol Huta, kasnije je izjavio da Izraelci razumeju samo „jezik sile“.
Izrael je saopštio da je brod bio u vlasništvu Britanaca, da su njime upravljali Japanci i među taocima nema Izraelaca. Incident su okarakterisali kao „iranski teroristički akt“.
„Ovo je još jedan iranski teroristički čin koji predstavlja eskalaciju iranske ratobornosti protiv građana slobodnog sveta“, rekli su Netanjahuovi saradnici.
Na brodu nije bilo Izraelaca i Izrael nije bio uključen u njegovo vlasništvo ili operacije, saopštila je Netanjahuova kancelarija.
Nekoliko dana ranije, pobunjenička grupa Huti zapretila je da će gađati izraelske brodove koji budu plovili tom rutom zbog ofanzive na Gazu. Saveznici Teherana, lansirali su rakete dugog dometa i dronove na Izrael u znak solidarnosti sa Hamasom.
Vođa pobunjenika Huti Abdul Malik al-Huti rekao je tada da grupa traži izraelska plovila u komercijalno vitalnim vodama Crvenog mora, čak i ona koja nisu imala izraelske zastave. „Naše oči su otvorene za praćenje i potragu za bilo kojim izraelskim brodom“, rekao je on u govoru koji je emitovala pobunjenička TV stanica Al-Masirah.
Japan je u ponedeljak osudio otmicu broda kojim je upravljala kompanija “Nippon Yusen” sa sedištem u Tokiju. Glavni sekretar kabineta Hirokazu Macuno rekao je da japanska vlada čini sve što je u njenoj moći za oslobađanje posade kroz pregovore sa Huti pobunjenicima, dok istovremeno komunicira sa Izraelom, ali i sa sa vladama Saudijske Arabije, Omana i Irana.
Zaplena broda, pišu novinari Vašington posta, podseća na druge koje je prethodno sprovodio Iran, koji je već dugo glavni dobavljač naoružava Hute. Podaci satelitskog praćenja pokazali su da je brod uplovio u Crveno more jugozapadno od Džede, u Saudijskoj Arabiji, pre više od jednog dana. Podaci su takođe pokazali da je bezbednosni sistem za praćenje (AIS) u momentu napada bio isključen, što se dešava samo u slučaju realne pretnje od napada, ili u slučaju švercovanja robe od strane posade (za ovo drugo nema dokaza).
Pomorske trgovinske operacije britanske vojske, koje pružaju upozorenja mornarima u Persijskom zalivu i širem regionu, smatraju da se otmica dogodila nekih 150 kilometara (90 milja) od obale jemenskog grada Hodeide.
Dva puta u poslednjih mesec dana, američki ratni brodovi presreli su rakete ili bespilotne letelice iz Jemena za koje se veruje da su krenuli ka Izraelu. USS Carnei, mornarički razarač, presreo je tri krstareće rakete za kopneni napad i nekoliko dronova koje su snage Huti lansirale prema severnom delu Crvenog mora prošlog meseca.
Otkada je Iran 2019. godine počeo da krši nuklearni sporazum sa svetskim silama, brodovi koji prolaze Crvenim morem su u nekoliko navrata bili napadnuti. Međutim, sada kada Izrael pooštrava svoju ofanzivu protiv Hamasa u opkoljenom Pojasu Gaze, raste strah da bi vojne operacije mogle eskalirati u širi regionalni sukob.