Ni o jednom oružju se u Nemačkoj nije toliko diskutovalo kao o tenku Leopard 2. Nemačka vlada dugo je oklevala sa odlukom da isporuči taj tenk i da dozvoli drugim zemljama isporuku. Vladao je veliki strah da bi Nemačka mogla da važi kao zaraćena strana, a tu bojazan je imao pre svega kancelar Olaf Šolc.

Pritisak na nemačku vladu je rastao i sada je ona ipak odlučila da tenkove stavi na raspolaganje Ukrajini. U isto vreme, Sjedinjene Američke Države isporučiće tenk Abrams.

Najpre 14 tenkova do kraja marta

Nemačka će najpre isporučiti 14 tenkova tipa Leopard 2A6. Nemačka raspolaže sa ukupno 328 tenkova tipa Leopard. Stručnjaci nisu jedinstveni u oceni koliko od tih tenkova mogu odmah da se upotrebe. Širom sveta 20 država raspolaže sa 3600 ovih tenkova nemačke proizvodnje.

Novi nemački ministar odbrane, socijaldemokrata Boris Pistorius, u četvrtak je prilikom posete jedinicama Bundesvera u pokrajini Saksonija-Anhalt izjavio da će prva isporuka uslediti do kraja prvog tromesečja. Dodao je da će, po informacijama koje raspolaže, to biti pravovremeno, uoči ruske prolećne ofanzive. „Nemam naznaka da će oni stići prekasno“, rekao je Pistorius.

Cilj Zapada: dva ukrajinska tenkovska bataljona

Deklarisani cilj zapadnih zemalja je da od isporučenih Leoparda Ukrajina formira dva tenkovska bataljona. U Bundesveru tenkovski bataljon ima 44 tenka. Da bi se to ostvarilo morale bi i druge evropske zemlje da isporuče tenkove.

Nemačka vlada namerava da dodeli drugim zemljama dozvolu za isporuku nemačkih tenkova koji su u njihovom posedu. U međunarodnoj trgovini oružjem uobičajeno je da ugovor veže kupca, da kupljeno oružje ne preprodaje trećim zemljama.

Reakcija iz Moskve pokazuje kakav značaj imaju nemački tenkovi. Moskva je takvu isporuku, kao i isporuku drugih oružanih sistema, nazvala „direktnim učešćem“ u sukobu. Upravo je to tumačenje koje je nemački kancelar Olaf Šolc hteo da izbegne.

-pročitajte još: Šolc povukao crvene linije: nema borbenih aviona i kopnenih trupa

Demohrišćanski stručnjak za odbranu Roderih Kizeveter u razgovoru za DW pozdravlja odluku nemačke Vlade: „Zapadni modeli štite vojnike znatno bolje i tako podižu borbeni moral. Osim toga, tehnički su daleko nadmoćniji od sovjetskih modela. Operacije osvajanja prostora tako mogu opet biti realistične. Time bi se mogla osloboditi velika područja od ruske okupacije i tako sprečiti ratni zločini.“

Velike nade

Marina Miron sa londonskog Kraljevskog koledža kaže da se tek mora utvrditi kakvu vrednost nemački tenkovi imaju za Ukrajinu. „Još ne znamo koju će konkretnu verziju tenka Leopard dobiti Ukrajina. Ali je naravno sa tim sada povezana velika nada da će to biti bolje od onoga šta Ukrajina trenutno ima“.

Planirano je da NATO isporuči Ukrajini oko 90 tenkova. I Finska, koja još nije članica Severnoatlanskog pakta, najavila je isporuku tenka Leopard. Mnogi stručnjaci se nadaju da će u samom ratnom području doći do značajnog preokreta u ratu protiv Rusije, pre svega prilikom ponovnog zauzimanja područja na istoku zemlje.

-pročitajte još: Zašto je tenk Leopard toliko poželjan?

Izvozni hit

Leopard 2 i njegova ranija verzija Leopard 1 smatraju se nemačkim izvoznim hitom. Leopard 2 se serijski proizvodi od 1978. i otada je više puta usavršavan. Firma koja ga proizvodi, „Kraus-Mafaj Vegman“, za potrebe izvoza napravila je niz različitih verzija koje su urađene po posebnim zahtevima kupaca.

I prethodni model Leopard 1 je dobro prodavan širom sveta, pa se još uvek nalazi u sastavu oružanih snaga niza zemalja. Svrha ovog modela je odbrana od neprijateljskih tenkovskih formacija.

60 tona i 60 kilometara na sat

Leopard 2 je snabdeven topom kalibra 120 milimetara koji i statične i pokretne ciljeve može napasti i u pokretu. Uz dodatnu opremu može da prođe kroz vodu duboku četiri metra.

Motor od 1.500 konjskih snaga obezbeđuje maksimalnu brzinu tenka od 60 kilometara na sat. Tenk spada u tešku kategoriju, pa je njegova težina od 60 tona često problem za mostove. Kanadski i danski vojnici koji su u Avganistanu bili posada Leoparda svedoče o izuzetnoj zaštiti koju tenk pruža vojnicima prilikom napada.

Nils Šmid: „Ukrajina tako može da iznudi pregovore“

Isporuke tenkova tipa Leopard, prema mišljenju niza nemačkih političara, može dovesti do prekretnice u ratu.

Socijaldemokratski stručnjak za odbranu Nils Šmid kaže za DW: „Uvereni smo da će ova isporuka na proleće dati odlučujuću prednost Ukrajini. Naime, borbena moć tenka je velika, bitno veća od svih oružja koje smo do sada isporučili. Zajedno sa jačanjem protivvazdušne odbrane Ukrajina može tako vojni balans promeniti u svoju korist – i tako ruskog predsednika Putina prinuditi na ozbiljne pregovore o ponovnom uspostavljanju ukrajinskog teritorijalnog integriteta“.

Tesna većina Nemaca za isporuku

I nemačko stanovništvo većinski zagovara isporuku tenkova. Prema jednoj anketi 53 odsto ispitanika pozdravljaju isporuku. Da je to pogrešno smatra još uvek 39 odsto ispitanika.

Posebno je velika uzdržanost na istoku Nemačke, u pet pokrajina koje su ranije bile u DDR-u. Tu veruje 59 odsto ispitanika da isporukom tenkova raste opasnost od direktne vojne reakcije Moskve protiv Nemačke.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.