Razgovori o zdravlju su dugo bili marginalizovani, gotovo tabu tema, a kada je reč o zdravlju muškaraca, oni su često bili oblikovani ukorenjenim društvenim očekivanjima o ulozi muškarca. Tradicionalni pojam muškosti – maskulinitet definisan snagom i izdržljivošću – ostavio je trajan uticaj, oblikujući stav prema brizi o zdravlju kao nečemu što označava slabost. Muškarci koji redovno idu na preventivne preglede ili često sede u čekaonicama ambulanti često su označeni kao hipohondri, bez obzira na to da li stvarno imaju zdravstvene probleme. Ovaj stav, pored toga što je sociološki kuriozitet, predstavlja i ozbiljnu prepreku za mnoge muškarce, koji često izbegavaju preventivne preglede ili otvorene razgovore o svom zdravlju.
Kao odgovor na tišinu o bolestima muškaraca, nastao je „Movembar“ koji je krenuo sa preispitivanjem definicije „pravog muškarca“. Ono što je 2003. godine počelo u Melburnu kao šala između prijatelja – izazov da puste brkove – danas je globalni pokret koji redefiniše maskulinitet. Svake godine, muškarci i žene koji žele da doprinesu podizanju svesti i prikupljanju sredstava za ovu inicijativu, na 30 dana odustaju od brijača i trimera. Muškarci puštaju brkove i brade, dok žene, koje su poznate kao „Mo Sistas“, puštaju kosu ili dlačice na nogama i ispod pazuha.
Rak prostate, rak testisa i mentalno zdravlje glavne su teme, ali ono što je posebno jeste način na koji se „Movembar“ bavi ovim pitanjima. Humor, zajedništvo i simbolika brkova koriste se da bi razbili barijere i otvorili prostor za razgovor. U protekle dve decenije prikupljeno je preko milijardu dolara za istraživanja i programe podrške, a veliki broj muškaraca, zahvaljujući ovom pokretu, krenuo je na godišnje preventivne preglede.
Rak prostate pogađa jednog od devetorice muškaraca tokom života, dok se rak testisa, iako ređi, najčešće javlja kod mlađih muškaraca, posebno onih između 15 i 40 godina. Statistika je zabrinjavajuća ali i ohrabrujuća, objašnjava urolog Svetislav Zečić, dodajući da, ukoliko se ovi karcinomi otkriju u ranoj fazi, stopa preživljavanja može biti veća od 90%.
„Upravo zbog ovih podataka, prevencija je ključna. Možda su vam dosadni doktori kada stalno govore ‘prevencija, prevencija’, ali tu se nalazi ključ vašeg zdravlja. Pre svega, redovni pregledi, na koje, prema mom iskustvu, ne ide veliki broj muškaraca. Muškarci stariji od 50 godina, ili oni sa porodičnom istorijom raka prostate, trebalo bi da razgovaraju sa lekarom o mogućnostima testiranja čak i ako nemaju simptome. Za mlađe muškarce, samopregled testisa je jednostavan, brz i može otkriti promene koje zahtevaju pregled doktora i eventualne dalje korake. Samo nekoliko minuta mesečno može spasti život. Nažalost, mnogi izbegavaju ove korake iz straha, neznanja ili nelagodnosti… Međutim, svaka nelagodnost traje daleko kraće od posledica propuštene šanse za ranu dijagnozu“, objašnjava urolog.
Zdrav način života igra ključnu ulogu u prevenciji. Često ne razmišljamo da bolesti možemo prevenirati svakodnevno, kroz fizičku aktivnost, izbalansiranu ishranu, sa što manje prerađene hrane, kao i smanjenje unosa alkohola i cigareta.
„Ovakav način života značajno doprinosi smanjenju rizika od mnogih bolesti, uključujući rak. Takođe, važno je obratiti pažnju na stres, jer preduga izloženost hroničnom stresu može oslabiti imuni sistem i doprineti razvoju bolesti, ne samo kod muškaraca, i ne samo raka. Stres je uzročnik 60 do 90 posto bolesti“, dodaje urolog.
Jedna od najistaknutijih tema je mentalno zdravlje. Statistike pokazuju da tri četvrtine svih slučajeva samoubistava u svetu izvrše muškarci. Stručnjaci kao neke od razloga navode društvena očekivanja, stigmatizaciju traženja pomoći, ali često i nedostatak adekvatne podrške. Prevencija u ovom slučaju znači otvoren razgovor, stvaranje prostora gde je u redu tražiti pomoć i razbijanje mita da je briga o mentalnom zdravlju znak slabosti.
Imajući u vidu te podatke, Movembar, pored toga što simboliše mušku brigu o zdravlju, poziva i na promenu u pristupu zdravlju i dobrobiti. Prevencija, kroz fizičke i mentalne korake, jeste zapravo nova norma koja omogućava muškarcima da budu najmuževniji kada brinu o sebi, da prevaziđu tabue i da na životno važne promene ne čekaju do poslednjeg trenutka.