Zima je doba kada su prehlade i grip gotovo neizbežni, ali hladnoća nije jedini krivac za ove probleme sa zdravljem.
Kombinacija nižih temperatura, suvog vazduha i više vremena provedenog u zatvorenom prostoru idealna je za širenje virusa.
Iako često čujemo savete poput: „Nemoj izlaziti napolje s mokrom kosom, prehladićeš se!“ – prehlada ne funkcioniše baš tako.
Hladno vreme samo po sebi nije uzrok prehlade, ali olakšava prenošenje respiratornih virusa, poput onih koji izazivaju prehladu i grip.
Virusi poput rinovirusa i gripa ostaju aktivni duže na nižim temperaturama i pri niskoj vlažnosti, što ih čini lakšim za prenošenje.
Suvi, hladni vazduh dodatno pomaže virusima da opstanu. Kada udišemo hladan i suv vazduh, sluzokože nosa i grla se isušuju, što omogućava lakše lepljenje virusa.
Zima takođe znači i manje sunčeve svetlosti, što negativno utiče na nivo vitamina D u organizmu, ključnog za jak imuni sistem.
Fizička aktivnost, koja takođe opada zimi, dodatno slabi našu sposobnost da se odupremo bolestima.
Zbog toga je važno obratiti pažnju na preventivu.
Često pranje ruku, izbegavanje dodirivanja lica, unos dovoljno tečnosti, zdrava ishrana i fizička aktivnost ključni su za održavanje dobrog zdravlja tokom zime.
Ako vam nos ili grlo postanu suvi, ovlaživač vazduha može biti od pomoći.
Zima nas sigurno neće poštedeti prehlada, ali uz nekoliko jednostavnih saveta, možemo smanjiti rizik od bolesti i uživati u zimskim danima bez preterane brige o zdravlju.