ChatGPT, četbot koji je dizajnirala kompanija OpenAI sa sedištem u San Francisku, izazvao je uzbuđenje i čuđenje širom sveta. Međutim, u Kini američki četbot i veštačka inteligencija uz pomoć koje on funkcioniše predstavljaju pretnju političkom sistemu i političkim ambicijama te zemlje na globalnom planu. Četbotovi kao što je ChatGPT opstaju na informacijama, čije cirkulisanje kineska država nastoji strogo da kontroliše.

Komunistička partija Kine zadržava vlast cenzurisanjem, koje se pojačalo od početka vladavine Si Đinpinga.

Četbotove je teško cenzurisati

Informacije koje izgovaraju je nemoguće predvideti, a kineska vlast se trudi da strogo kontroliše ono što građani znaju, čitaju i dele. Ipak, toj zemlji su inovacije neophodne, posebno u oblasti veštačke inteligencije, jer bez kontinuiranog tehnološkog napretka, Đinpingova Kina ne bi mogla ekonomski da prestigne Sjedinjene Države kao svetska supersila. Zato su kineske vlasti u isto vreme i za tehnološki napredak i za kontrolu. ChatGPT je otkrio da kineski tehnološki sektor i dalje zaostaje za SAD.

Ideološka i kontrola informacija su glavni prioriteti kineske vlade. Ali, oni su takođe postavili za svoj cilj i liderstvo u AI i novim tehnologijama kao glavni prioritet.

Put za koji se vlasti odluče može imati posledice po kinesku lidersku poziciju u svetu. Vlasti mogu dozvoliti napredak tehnologije koji bi unapredio kinesku poziciju u svetu, a mogu i žrtvovati inovacije da bi zadržale kontrolu nad društvom.

Slobodno mišljenje i slobodan protok informacija su neophodni preduslovi za inovacije

Politički sistem koji guši intelektualnu radoznalost, obeshrabruje kreativnost i rizik neophodan za postizanje napretka. Ne postoji kineski Dizni, na primer, i možda nikada neće postojati sve dok država ograničava filmske stvaraoce u pričanju priča i stvaranju likova. Pop kulturom širom Azije dominira ono što proizvode Japan i Južna Koreja.

Kineska aplikacija za razmenu videa TikTok suočava se sa mogućom zabranom ili prinudnom prodajom zbog straha da bi njena matična kompanija iz Pekinga, BiteDance, mogla da deli podatke sa kineskom vladom.

Kineski lideri ne veruju da radi inovacija mora biti individualne slobode i ne vide kontradikciju između političke kontrole i težnje ka naprednoj tehnologiji. Komunistička autokratija nije sprečila kineske kompanije da se pojave kao lideri u sektorima 5G mreže ili električna vozila.

Država aktivno podržava razvoj AI, pa je 2017. godine Državni savet, najviše rukovodeće telo zemlje, objavio nacionalnu strategiju „Plan razvoja veštačke inteligencije nove generacije“, sa ciljem da Kina postane primarni svetski centar za inovacije veštačke inteligencije“ do 2030. godine.

Kineski sektor veštačke inteligencije zaostaje

Uprkos tome, kineski sektor veštačke inteligencije zaostaje za američkim, bar u oblasti četbota, što je sa pojavom ChatGPT postalo očigledno.

U martu je osnivač kineske kompanije za pretraživanje interneta Baidu Robin Li, pokušao da pokaže svoj ERNIE Bot, ali je prezentacija bila toliko razočaravajuća zato što su korišćeni unapred pripremljeni podaci, pa je cena akcija kompanije pala na berzi u Hong Kongu.

Talentovani inženjeri koji izučavaju ove oblasti nastaviće sa radom, ali će svakako ostati ograničeni pravilima vlade. Koje god četbotove da kreiraju, moraće da se pridržavaju instrukcija iz oblasti protoka informacija.

Ovog meseca je državni nadzornik za sajber bezbednost Kine izdao nova pravila o sektoru veštačke inteligencije koji propisuje da četbotovi moraju proizvoditi sadržaj u skladu sa socijalističkim vrednostima i ne smeju da potkopavaju državnu moć.

Postoje cenzori koji brišu politički osetljiv sadržaj sa društvenih mreža i platformi, a mnogi strani mediji i internet servisi su blokirani u toj zemlji, kako bi se selektovale informacije. Internet pretraga je takođe ograničena.

Vlasti teže tome da spreče građane da koriste četbotove. To što kineske vlasti žele da ograniče četbotove može imati nesamerljive posledice na razvoj zemlje. Ako budu koristili samo unapred pripremljene i strogo ograničene informacije neće biti uspešni kao strani četbotovi.

Tagovi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.