Ruski predsednik Vladimir Putin predsedava danas završnom sednicom samita grupe zemalja BRIKS, bloka ekonomija u razvoju.
Trodnevni samit u gradu Kazanju pokrivao je teme produbljivanje finansijske saradnje, razvoj alternativa platnim sistemima u kojima dominira Zapad, kao i rešavanje regionalnih sukoba i kretanje ka proširenju grupe zemalja BRIKS.
Alijansa koja je prvobitno uključivala Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku proširila se na Iran, Egipat, Etiopiju, Ujedinjene Arapske Emirate i Saudijsku Arabiju.
Govoreći na današnjoj sednici, na kojoj su bile uključene zemlje koje razmišljaju o pridruživanju ovoj grupi, Putin je rekao da svi „dele slične težnje i vrednosti i viziju novog demokratskog globalnog poretka“.
Samitu je prisustvovalo 36 zemalja, a Kremlj je samit proglasio „najvećim spoljnopolitičkim događajem“ održanim dosad u organizaciji Rusije.
Rusija se posebno zalagala za stvaranje novog sistema plaćanja koji bi ponudio alternativu globalnoj bankarskoj mreži SVIFT i omogućio Moskvi da izbegne sankcije Zapada i da trguje sa partnerima.
U zajedničkoj deklaraciji objavljenoj juče, učesnici samita su izrazili zabrinutost zbog „remetilačkog efekta nezakonitih jednostranih prinudnih mera, uključujući nezakonite sankcije“ i ponovili posvećenost jačanju finansijske saradnje unutar BRIKS-a.
Oni su istakli prednosti „bržih, jeftinijih, efikasnijih, transparentnih, sigurnih i inkluzivnih instrumenata prekograničnog plaćanja izgrađenih na principu minimiziranja trgovinskih barijera i nediskriminatornog pristupa“.
Saradnja Rusije sa Indijom je takođe procvetala jer Nju Delhi vidi Moskvu kao partnera koji je proveren još od vremena Hladnog rata, uprkos bliskim vezama Rusije sa glavnim rivalom Indije, Kinom.
Dok zapadni saveznici žele da Indija bude aktivnija u ubeđivanju Moskve da prekine borbe u Ukrajini, premijer Narendra Modi izbegavao je da osudi Rusiju, istovremeno naglašavajući potrebu za „mirnim rešenjem“.
Putin, koji je održao niz bilateralnih sastanaka na marginama samita, trebalo je da se sastane danas sa generalnim sekretarom Ujedninjenih nacija Antoniom Guterešom, koji dolazi u svoju prvu posetu Rusiji posle više od dve godine.
Guterešov put u Kazanj izazvao je burnu reakciju Kijeva.
Predednik Kine na BRIKS-u: Duboki izazovi za mir u svetu
Predsednik Kine Si Đinping rekao je danas u govoru na samitu grupe država BRIKS u Kazanju u Rusiji da se svet i dalje suočava sa „dubokim izazovima“ i pozvao zemlje s privredom u brzom razvoju da budu „stabilizujuća“ snaga za mir.
On je govorio poslednjeg dana samita u Kazanju u Rusiji, koji Moskva želi da predstavi kao ujedinjeni front protiv zapadne dominacije u upravljanju svetskim pitanjima.
„Zajednički put zemalja Globalnog juga ka modernizaciji je važan element u istoriji sveta“, izjavio je Si Đinping.
„Istovremeno mir i razvoj u svetu su i dalje suočeni sa dubokim izazovima“, rekao je on pred šefovima država i vlada, među kojima i domaćinom, ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, južnoafričkim predsednikom Sirilom Ramafosom i turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom.
„Treba da razvijemo stabilizujuću snagu za mir, ojačamo svetsku vladavinu u oblasti bezbednosti i istražimo rešenja za glavne probleme, usmeravajući se na njihove simptome i duboke uzroke“, rekao je Si.
Russia’s President Vladimir Putin meets with Chinese President Xi JinpingAlexander Zemlianichenko / AFP / Profimedia
Si je takođe pozvao na smanjenje tenzija na Bliskom istoku: „Moramo nastaviti da vršimo pritisak za primirje u Gazi, ponovo pokrenuti rešenje sa dve države (palestinska uz Izrael) i prekinuti širenje rata na Liban“, rekao je on.
Dodao je da više ne sme biti patnje i razaranja u Palestini i Libanu.
Stano: Učesnici da apeluju na Putina da prekine rat u Ukrajini
Portparol Evropske komisije Peter Stano apelovao je na sve učesnike samita BRIKS-a u Kazanju da iskoriste taj događaj da pozovu ruskog predsednika Vladimira Putina da prekine rat u Ukrajini.
„Verujemo da će svi učesnici samita u Kazanju iskoristiti ovaj događaj da još jednom pozovu Putina da odmah prekine rat protiv ukrajinskog naroda i da se pridržava i poštuje principe Povelje UN i međunarodnog prava“, rekao je Stano na brifingu za novinare u Briselu, odgovarajući na pitanja o tome kako komentariše učešće pojedinih zemalja, uključujući kandidata za članstvo u EU, kao i generalnog sekretara UN Antonija Guteresa na samitu BRIKS-a.
Stano je rekao da EU veruje da će Guteres pojačati poziv Rusiji i Putinu „da potpuno i bezuslovno zaustave brutalnu agresiju na ukrajinski narod i da se odmah i bezuslovno povuku sa ukrajinske teritorije“, prenosi RTS.
Vulin: U BRIKS-u osećamo da smo među prijateljima
Srbiju se nada da će za nju biti mesta u grupi država BRIKS, jer ta organizacija nudi slobodu bez zahteva za promenu političkog sistema ili priključivanje sankcijama, rekao je potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin u intervjuu za rusku novinsku agenciju RIA Novosti.
„U BRIKS-u osećamo da smo među prijateljima. BRIKS je platforma koja nudi slobodu izbora. I jako je bitno za Srbiju da shvati da postoji takva alternativa. Po prvi put možemo da biramo. Ovo je jako bitno za nas. Mene vrlo zanima da naučim više o BRIKS-u i nadam se da će tu biti mesta i za Srbiju“ rekao je Vulin.
„Mi očekujemo mnogo od samita BRIKS u Kazanju (koji se danas završava). Očekujemo nove predloge, nove ideje i nadamo se da ćemo videti šta je sledeći potez zemalja predvodnica BRIKS-a. Da li će to biti zajednička valuta, ili neka vrsta jačeg saveza? BRIKS je i dalje platforma, a ne ekonomski savez“, dodao je on.
Vulin i PutinKristina Kormilitsyna, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Vulin je rekao da Zapad vrši pritisak na Srbiju zbog odnosa Beograda i Moskve koji su „prijateljski i bratski“ i istakao da je Beograd zadovoljan svojim takvim odnosom s Moskvom.
„Postoje pritisci na svaku aktovnost između Srbije i Rusije. Zapad nas uvek pritiska kada vidi da sa Rusijom imamo dobre odnose“ rekao je on.
On je rekao da bi bilo neodgovorno da Srbija sada odustane od svog puta u EU, ali da on ne vidi budućnost Srbije u toj organizaciji.
„Mi smo mnogo investirali u evropski put. Bilo bi neodgovorno sa naše strane ako sada zaustavimo sav rad koji je bio usmeren na EU. Šta je urađeno, urađeno je. Ali BRIKS je veoma važan, jer postaje alternativa EU“ rekao je Vulin.
„Lično, ja ne vidim budućnost Srbije u Evropskoj uniji, a takođe sam zabrinut i za budućnost te organizacije“ dodao je Vulin.
Vulin je takođe rekao da Srbija neće uvesti sankcije Rusiji, uprkos pritiscima koji dolaze sa Zapada.
Zajednička deklaracija
Zemlje učesnice Samita BRIKS-a usvojile su prethodnog dana završnu deklaraciju. Predsednik Rusije Vladimir Putin je istakao da je planirano da deklaracija bude dostavljena UN kao zajednički dokument, prenosi RIA.
„Pripremljena je konačna deklaracija koja sadrži opšte ocene stanja u svetu, sumiranje rezultata ruskog predsedavanja BRIKS-om i postavlja smernice za dugoročnu saradnju“, rekao je Putin.
Ministar spoljnih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata i predstavnik te zemlje na Samitu Ahmed bin Ali Al Sajeh rekao je da će deklaracija biti važan korak u jačanju saradnje, “uspostavljanjem opšte prihvaćenog okvira za suprotstavljanje budućim izazovima i postizanje naših zajedničkih ciljeva“.
Putin je prethodno predložio da se u tekst deklaracije uvrsti i spisak zemalja – partnera BRIKS-a, a njegov pomoćnik Jurij Ušakov je dodao da su dogovreni kriterijumi za države-partnere, kao i da je prema njima usaglašen spisak na kojem se nalazi 13 zemalja, ali da još nije objavljen.