Vlasti u Republici Srpskoj pozvale su građane tog entiteta da danas u 18 časova dođu na četiri lokacije na međuentitetskoj liniji razdvajanja i tako iskažu protest zbog optužnice koju je protiv predsednika RS Milorada Dodika podiglo Tužilaštvo BiH zbog neobjavljivanja odluka visokog predtavnika u BiH.
Poziv na okupljanje na međuentiteskoj liniji razdvajanja usledio je pošto je MUP Kantona Sarajevo odbio zahtev Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH da se protest održi ispred Suda i Tužilaštva BiH u glavnom gradu BiH, uz obrazloženje da se radi o skupu visokog rizika.
Radio-televizija RS (RTRS) od juče emituje spot pod nazivom „Granica postoji“, kojim se stanovnici Republike Srpske pozivaju da danas u 18 časova dođu na proteste na međuentitetku liniju, na četiri lokacije – u Istočnom Sarajevu, na Majevici, na Usori i u Nevesinju.
U spotu se Sarajevo, kao i cela Federacija BiH naziva „tamnim vilajetom“, u kojem, kako se navodi, nema mesta za Srbe i u kojem su ugrožena prava srpskog naroda.
U Banjaluci, kao i u drugim mestima u RS postavljeni su bilbordi sa pozivom na današnji protest pod nazivom „Granica postoji“.
EUFOR je danas saopštio da nije dobio nikakakv zahtev vlasti u BiH u vezi sa najavljenim okupljanjem.
„EUFOR ostaje posvećen podršci vlastima BiH u održavanju bezbednog i stabilnog okruženja“, saopšteno je iz Misije EUFOR-a u BiH.
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić izjavio je da građani protestima treba da traže svoja prava, ali da se na taj način ne treba boriti za prava političara.
Nikšić je pozvao građane da „razmisle koliko je pametno izaći na proteste na kojima se bore za prava političara i na kojima ih političari koriste kao živi zid iza kojeg se kriju od odgovornosti za svoja dela“.
„Tražite od nas da se borimo protiv korupcije i da se izborimo da svi budu isti pred licem pravde, a onda izlazite na proteste da zaštitite političare od pravosuđa“, naveo je premijer Federacije BiH.
Nikšić očekuje da će današnji protesti proteći u miru, jer je bezbednost u BiH prioritet.
„O stabilnosti države i njenih institucija, kao i sigurnosti svih njenih građana jednostavno nema pregovora. Zato svima treba biti jasno da će ovlašćene institucije i službe biti pripravne da spreče svakoga ko pokuša ugroziti slobode i prava drugih“, zaključio je Nikšić.
Iz Stranke demokratske akcije (SDA) su najoštrije osudili poziv vlasti RS građanima na današnje okupljanje na entitetskoj liniji i najavu obustavljanja saobraćaja na pola sata.
Ocenili su da se tako „ne samo podižu međuetničke tenzije i narušava bezbednosna situacija u BiH, već se i direktno krši Dejtonski mirovni sporazum, odnosno Ustav BiH, kojim je propisano da entiteti neće ometati punu slobodu kretanja u celoj BiH“.
Pozvali su EUFOR da reaguje u skladu sa mandatom propisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom koji im, između ostalog, nalaže obavezu sprečavanja ometanja kretanja civilnog stanovništva.
„U protivnom, snosiće odgovornost za kršenje Sporazuma i sve potencijalne negativne posledice ovog čina“, saopštili su iz SDA.
Dodali su da je ograničavanje kretanja krivično delo propisano Krivičnim zakonom BiH, pa su pozvali Tužilaštvo BiH da, ako se saobraćaj preko međuentitetske linije obustavi, procesuira sve odgovorne za taj protivustavni i nezakoniti čin.