Najveći um svetske košarke – koliko god to pretenciozno zvučalo, malo je onih koji bi se usudili da oponiraju – a svakako tvorac onoga što će se nazvati najboljom neameričkom školom košarke, zove se Aleksandar Aca Nikolić. Najveći njegov doprinos je u kreaciji nečega što se naziva jugoslovenskom školom košarke, i u direktnom radu sa trenerima iz narednih generacija koji će formirati naš košarkaški panteon, poput Bogdana Tanjevića, Božidara Maljkovića, Željka Obradovića (koji zajedno imaju 14 titula prvaka Evrope) i sa kojima smo povodom Profinog stotog rođendana razgovarali o sećanjima

***

Sa Željkom Obradovićem smo, možda opet malo simbolično, razgovarali dan nakon utakmice protiv Makabija, gde je njegov Partizan bio gost u hali koja se zove „Aleksandar Nikolić“. Što možda i ima smisla, jer mala je i ova košarkaški velika zemlja da stane pod veličinu Ace Nikolića i pod njegovim svodom može da bude domaćin svako ko igra dobru košarku.

„On je meni govorio uvek da je on meni pomoćni trener (smeh)“, dodaje Željko Obradović. „Postulate koje sam naučio od njega i dan-danas koristim. Korekcija, bez toga nema trenerskog posla. Ako ne koriguješ igrače i ako ne tražiš od njih sitnice, nema tu posla, a male stvari prave razliku. Ja i dan-danas imam u glavi sve što sam radio i učio sa njim. A to je korekcija, korekcija, korekcija… Znam da to može da bude dosadno, posebno igračima koji brzo shvate, ali nemate uvek u timu igrače koji sve shvataju. I to je suština trenerskog posla. Autoritet trenera jedini je – znanje, da ako te igrač pita a ti nemaš spreman odgovor, onda si u problemu.

„Kada sam postao trener, nisam spavao noćima jer sam razmišljao šta igrači mogu da me pitaju, a sada posle ovoliko godina uživam da razgovaram sa njima. I to me je Profesor naučio: Žele, gledaj igrače, oni će ti dati najbolji odgovor. I zaista je tako, kada nešto zamislim, posmatram igrače i vidim da li treba nešto da se menja u mojoj zamisli…“

Kada se prođe kroz njegove misli, u oči upada kako je neverovatno anticipirao u kom pravcu će se razvijati košarkaška igra. Govorio je da su klasične pozicije od 1 do 5 prevaziđene, da će centri moći da budu plejmejkeri, a to je rekao pre nego što se rodio Nikola Jokić, govorio je kako u trening treba da se ubaci vežbanje šuta pola metra iza linije 6,25 (FIBA je potom pomerila liniju za tri poena).

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 24. OKTOBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.