Zemlje duž „balkanske rute“ kojom su 2015. i 2016. prošle na stotine hiljada izbeglica najavljuju da ovoga puta neće pustiti migrante da prođu, piše danas EUobzerver.
U klimi koja je u EU skrenula udesno, s premijerima poput mađarskog ili austrijskog koji vode tvrdu antimigrantsku politiku, mnoge zemlje žele da demonstriraju da ovoga puta migranti neće preći granice EU, navodi portal i dodaje da je pored Grčke i Mađarska tokom vikenda najavila da suspenduje prijem tražilaca azila na svojoj južnoj granici.
Grčka je ukazala na nov priliv azilanata iz Turske a mađarski zvaničnici na moguću vezu između korona virusa i migracija.
EUobzerver navodi da je Evropska komisija saopštila da proučava mere mađarskih vlasti koje su saopštile da je suspenzija neophodna pošto veliki broj migranata dolazi iz Irana koji je žarište korona virusa, pre svega kako bi se zaštitilo oko 300 izbeglica koje već čekaju u tranzitnoj zoni.
„Mere koje zemlje članice preduzimaju da zaustave i ograniče širenje virusa trebalo bi da se zasnivaju na proceni rizika i naučnoj proceni, da budu proporcionalne i koordinirane sa drugim zemljama članicama“, navela je Komisija ističući da „sve mere koje se preduzimaju treba bi da budu izbalansirane u skladu s načelom nevraćanja i obavezama vezanim za azil koje proizlaze iz prava EU“.
Prijem zahteva za azil Mađarska je obustavila samo dva dana pošto je Orban rekao da je južne granice zemlje potrebno ojačati nakon telefonskog razgovora s turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom.
Na sastanku saveta za bezbednost koji je sazvao Orban odlučeno je da „Mađarska mora da ojača zaštitu svojih granica i obrati posebnu pažnju na razvoj događaja na balkanskoj migrantskoj ruti“.
Austrija je u nedelju takođe saopštila da će zaustaviti sve migrante koji pokušavaju da pređu njenu granicu ako mere za njihovo zaustavljanje u Grčkoj ili na Balkanu ne daju rezultata, preneo je Rojters.
Konzervativni ministar unutrašnjih poslova Karl Nehamer rekao je za ORF da je „Mađarska Austriji pružila uveravanja da će štititi svoje granice najbolje što može, kao i hrvatske“.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković rekao je da će njegova zemlja učiniti sve što može da pomogne u zaštiti spoljnih granica EU, a predsednik Zoran Milanović koji je bio premijer u vreme izbegličkog talasa 2015. ocenio je da je nemoguće da se „ponovi izbeglički talas takvih razmera upravo zbog onoga „kroz šta je Evropa prošla tokom proteklih gotovo pet godina i što je učinjeno u međuvremenu“, prenosi EUobzerver.
(Beta)