Ako smo se posle romana „Moja genijalna prijateljica“ bavili pitanjem snage ženskog prijateljstva, koje je nastavilo da živi u likovima Lenu i Lile kroz seriju HBO čija se četvrta sezona upravo emituje, i kao retko koja adaptacija prati radnju romana poznatog i kao „Napuljska tetralogija“, vreme je da se zapitamo koliki je njegov uticaj od nastanka do danas na žene i njihovu snagu da menjaju stvari, pa i to da jedna drugoj ne budu neprijatelji. Da menjaju ono što njima ne odgovara, od neravnopravnosti pa do prava na abortus, boreći se i za bolji svet za sve, pa i za muškarce iako neki od njih to često ne razumeju i misle da je to zavera zlih feministkinja.

Ne samo na mikroplanu i odnosu bilo koje dve prijateljice od kojih je makar jedna nekada pročitala knjigu pa počela da razmišlja ko je njena genijalna prijateljica ili u pauzama čitanja pozvala svoju najbolju (možda „zaboravljenu“) prijateljicu, već i na makroplanu gde su sve one genijalne nepoznate prijateljice ali koje su za žene uradile nešto veliko (ne) znajući da u stvari pomažu jedna drugoj. Da pomažu svojim ćerkama, unukama i ostavljaju nešto dobro u amanet.

Ovo nije priča o četvrtoj sezoni serije a ni o najznačajnijim ženama u istoriji koje su činile velike stvari. Ako ćemo o tome, i Elena Ferante je sa ovim romanom jedna od njih. Njena „Genijalna prijateljica“ je ove godine uvrštena u 100 najboljih knjiga „Njujork tajmsa“ i nesumnjivo je da je ova knjiga i čitava „Napuljska tetralogija“ nešto posebno. Ovo je pre priča o tome koliko genijalne prijateljice, a to može biti svaka žena kada je solidarna, sarađujući menjaju svet iako su nas ubeđivali da je žena ženi najveći neprijatelj (vuk), a ne patrijarhat. To je uobičajena ideja, koja se često može pripisati patrijarhalnom društvu prema kojem su „žene najgori neprijatelji žena“, a izgovorena kroz one rečenice „da niko ne može da zezne ženu kao druga žena“ i da ne može da postoji nešto kao žensko prijateljstvo jer žene jedna drugoj zavide i ljubomorne su jedna na drugu.

Na društvenim mrežama ispod vesti o nasilju nad ženama nije retko da žene napišu one komentare „a šta je do sada čekala“ ili „što nije prijavila“ ili „ne branim ga ali možda ga je nečim isprovocirala“ i da su one te koje ne veruju drugoj ženi ili ne pokazuju empatiju.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 26. SEPTEMBAR, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 663

Nedeljnik 663

UZ SVAKI PRIMERAK NOVOG BROJA NEDELJNIKA DOBIJATE MAGAZIN „HOW TO“ NA POKLON

HT 10

HT 10

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.