Broj preminulih od posledica koronavirusa u Italiji je porastao za 133 u jednom danu i sada iznosi 366, prenosi objavu italijanskih zvaničnika BBC.
I broj zaraženih je porastao za 25 odsto (od 5.883 do 7.375) što znači da je Italija postala zemlja sa najviše zaraženih novim virusom posle Kine (u Južnoj Koreju trenutno je registrovano 7.313 osoba zaraženij koronavirusom).
Karantin koji je danas uvela italijanska vlada do 3. aprila u velikom delu severne Italije remeti svakodnevni život oko 16 miiona Italijana.
Glavne mere predostrožnosti koje su uvedene su sledeće:
Niko ne može da udje ni izadje iz zone pod karantinom ni pod kakvim uslovima.
Osobe koje su se našle van te zone u trenutku kada je stupila zabrana na snagu mogu da se vrate svojim kućama. Oni koji nisu stanovnici zone, medju kojima i turisti, mogu da je napuste. Unutar zone pod karantinom kretanja treba da budu ograničena.
Snage bezbednosti mogu da traže od svake osobe koja traži da izadje iz zone da opravda razlog (na primer sa lekarskom potvrdom ili pismom od poslodavca).
KAZNE NISU „NAIVNE“
Nema posebnih ograničenja u javnom saobraćaju osim da se poštuje bezbednosna razdaljina od najmanje jednog metra.
Muzeji, sportske hale, bazeni, diskoteke, sale za igre na sreću, pabovi ostaće zatvoreni.
Barovi i restorani mogu da ostanu otvoreni pod uslovom da se poštuje bezbednosna distanca od metar, ako ne mogu onda treba da se zatvore.
Prodavnice su otvorene, ali treba da poštuju bezbednosnu razdaljinu izmedju ljudi. Tržni centri i pijace treba da budu zatvorene za vikend, ali ne i apoteke i radnje sa hranom, mada i tu treba da se poštuje bezbednosna razdaljina.
U slučaju da se ne poštuju mere uvedene vladinim ukazom, pripadnici snaga bezbednosti mogu da uhapse prestupnika, koji može da dobije do tri meseca zatvora ili kaznu do 206 evra.
Podsetimo, italijanski premijer Đuzepe Konte potpisao je odluku kojom Lombardiju, čiji je glavni grad Milano, kao i područje Venecije, severni deo Emilije-Romanje i istočni deo Pijemonta stavlja pod karantin, odnosno čak oko 16 miliona ljudi.
Te mere nadovezale se na već uvedeno zatvaranje škola i univerziteta do sredine marta u celoj Italiji.
Italija, najteže pogodjena zemlja korona virusom u Evropi, prijavila je juče veliki porast broja novozaraženih. Broj umrlih je prešao 230, a zvaničnici su prijavili 50 umrlih u poslednja 24 časa. Broj zaraženih skočio je za preko 1.200, na 5.883.
U toj zemlji je za 24 sata umrlo 36 osoba. U svetu u ovom trenutku ima više od 105.000 zaraženih a umrlo je preko 3.500 ljudi.
HAOS NA SEVERU
Pre nego što je italijanska Vlada rano jutros objavila da uvodi karantin za severne oblasti, ta vest je procurila u medije i izazvala haos i konfuziju zbog ograničavanja kretanja četvrtine italijanskog stanovništva radi zaustavljanja širenje epeidemije korona virusa.
Nastao je haos i konfuzija u satima pre nego što je Konte potpisao ukaz, pošto se vest o planiranom karantinu pojavila u medijima. Studenti na unverzitetu u Padovi u severnoj Italiji koji su sinoć bili u barovima videli su objavu na telefonima i jurnuli u stanove da zgrabe stvari i upute se ka železničkoj stanici.
Stotine putnika, neki sa maskama i gumenim rukavicama uguralo se u poslednji lokalni voz koji je kretao iz Padove u 23.30. Zabrinuti studenti vezivali su šaleve oko glave, delili gel za dezinfekciju i sedeli na koferima u hodnicima. Nije bilo konduktera da proverava karte.
PODRŠKA SZO
Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus pozdravio je danas “hrabre” mere Italije u nastojanju da zaustavi širenje korona virusa u zemlji, nazivajući ih “pravim žrtvovanjem”.
Italijanska vlada je zbog brzog širenja epidemije danas izdala ukaz kojim se uvodi karantin do 3. aprila za oko 16 miliona Italijana koji žive na severu zemlje, a pored toga uvode se druge preventivne mere za celu zemlju kao što su zatvaranja bioskopa, pozorišta, teretana, škola plesa, skijališta, bazena i drugih mesta.
Šef SZO Tedros Adhanom Gebrejesus je tim povodom na Tviteru napisao da “Vlada i narod Italije preduzimaju smele i hrabre mere da bi usporili širenje korona virusa i zaštitili svoju zemlju i svet. To su prave žrtve”.
FUDBAL SE, IPAK, IGRA…
Italijanski ministar sporta Vinćenco Spadafora preporučio je danas otkazivanje svih mečeva u Seriji A zbog širenja koronavirusa, ali taj predlog nije uvažen.
Nekoliko minuta pre početka meča Parma – SPAL, koji je bio zakazan za 12.30, igrači su obavešteni da ministar sporta razmišlja o momentalnom prekidu sezone u Seriji A, nakon čega su se oni vratili u svlačionice.
Spadafora je rekao da podržava mišljenje predsednika italijanskog sindikata fudbalera Damijana Tomazija da bi trebalo suspendovati utakmice do daljnjeg kako bi se izbeglo ugrožavanje igrača usled epidemije koronavirusa.
„Mislim da bi predsednik Fudbalskog saveza Italije Gabrijele Gravina trebalo da razmisli još jednom i donese odluku bez čeknja prvog slučaja zaraze“, rekao je Spadafora.
Medjutim, predlog ministra nije uvažen. Odlučeno je da će se meč Parma – SPAL ipak odigrati danas tako da je počeo sa 75 minuta zakašnjenja.
Pored ove, danas je na programu još četiri meča u Seriji A.
Italijanska vlada je zbog brzog širenja epidemije danas izdala ukaz kojim se uvodi karantin do 3. aprila za oko 16 miliona Italijana koji žive na severu zemlje, a pored toga uvode se druge preventivne mere za celu zemlju kao što su zatvaranja bioskopa, pozorišta, teretana, škola plesa, skijališta, bazena i drugih mesta.
Italija sa više od 5.880 slučajeva i 233 umrlih je zajedno sa Iranom i Južnom Korejom jedna od najteže pogodjenih zemalja izvan Kine.
(Beta/AFP)
pravda
jedu govna, kakva crna epidemija, da li je neko vidio bilo kakav snimak nekog oboljelog u bolnici? navodno stotine umiru svaki dan, pa to bi bilo ocigledno, ima li imena tih preminulih? ovo vam je septembar 11. na skali citave planete.