Iako mnogi roditelji toga nisu svesni, deca mogu biti pod stresom kao i odrasli.

Iako znaci nisu uvek lako prepoznatljivi, psiholozi ističu da postoje i roditelji ne bi smeli ni slučajno da ih ignorišu.

Ako se ignorišu, početni znaci upozorenja mogli bi se pretvoriti u ozbiljnije probleme koji su daleko od bezopasnih, izveštava klinika Maio, prenosi N1.

Ali koji su simptomi koji ukazuju na to da bi dete moglo biti pod stresom?

Kako objašnjavaju psiholozi, oni se uglavnom razlikuju od deteta do deteta, pa ih nije lako prepoznati.

Sve ovo dodatno otežava dijagnostikovanje ovog problema, ali najčešći simptomi su uglavnom sledeći: emocionalni izlivi ili povećana razdražljivost.

Stres dovodi do pojačanog osećaja besa i razdražljivosti. U ovom slučaju dete može imati emocionalne izlive koji nisu u skladu sa njihovim prethodnim ponašanjem ili trenutnom situacijom u kojoj se nalazi.

Problemi sa spavanjem

Čini se da brige i strahovi izbijaju na površinu tokom spavanja. Dete koje je pod stresom u većini slučajeva može da ima problema sa nesanicom ili česte noćne more.

Povlačenje u sebe

Roditelji često mogu da primete da je njihovo dete naglo počelo da se povlači u sebe i da se više ne druži sa vršnjacima.

Izbegavanje hobija i aktivnosti koje su ga ranije zanimale

Kada dete počne da izbegava određene hobije ili aktivnosti u kojima je nekada uživalo, to bi mogao biti jedan od znakova povećanog stresa.

Problemi u školi

Značajne promene u školskom uspehu deteta često mogu biti znak stresa. Stres otežava detetu da se fokusira tokom školskog dana ili dok piše domaći zadatak. Emocionalni izlivi i bes u školi takođe mogu da izazovu probleme sa prijateljima ili nastavnicima/profesorima.

Bolovi u stomaku ili glavobolje

Kada je dete pod stresom ili uznemireno, njegovo telo oslobađa hormon kortizol, koji može izazvati grčeve u stomaku i glavobolju. Iako ovi simptomi ne moraju da znače da je dete pod stresom, ovi znaci su česta upozorenja da sa osobom nešto nije u redu i da treba istražiti tačan uzrok problema, upozoravaju psiholozi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.