Skoro neopaženo kod nas prošao je nedavni referendum u Sloveniji, na kojem su građani većinski glasali za legalizaciju kanabisa – za uzgoj, upotrebu u medicinske i u rekreativne svrhe – kao i za donošenje zakona kojim će se regulisati pomoć pri dobrovoljnom okončanju života, ono što se kolokvijalno naziva eutanazija. Odziv je bio preko 40 odsto, a za pomoć pri okončanju života glasalo je skoro 55 odsto glasalih. Zaštitno lice kampanje je čovek kojem građani Slovenije veruju, profesor dr Andrej Pleterski, naučni savetnik u penziji Naučnoistraživačkog centra Slovenske akademije nauka i umetnosti u Ljubljani, gde je radio u Institutu za arheologiju.

Predavao je na Univerzitetu u Ljubljani i u Beču, a osim brojnih naučnih monografija i članaka, ostavio je i obimno delo „Kulturni genom“, koje nam otkriva da je kulturni genom poput biološkog, ključan za oblikovanje jednog kulturnog identiteta. U njoj je objedinio svoja znanja kao arheolog, istoričar i etnolog, koja su ga ne samo definisala kao naučnika već su i uticala na njegov pogled na svet.

Šta je ishod na referendumu o dobrovoljnom okončanju života (ili kolokvijalno eutanaziji) doneo Sloveniji, šta to znači za građane u praksi? Ko to sada može da spreči da se primeni?

Rezultat referenduma doneo je političku mogućnost da se legalizuje pravo svakog punoletnog stanovnika Slovenije da slobodno izabere kraj svog života. To znači da će oni koji pate, a ne mogu im pomoći ni lekovi ili palijativno zbrinjavanje, imati mogućnost mirnog i dostojanstvenog izlaska. Ali to znači i garanciju svima onima koji žele prirodan kraj života da će ga doživeti. Sadašnji pravni sistem im to ne garantuje, jer ne mogu unapred da se odreknu skraćivanja života, do kojeg dolazi, na primer, u postupku palijativne sedacije. Novi zakon će im dati to pravo, na ovaj način biće pravedan prema svima.

Očekujemo da će protivnici zakona, nakon usvajanja, tražiti njegovu potvrdu na zakonodavnom referendumu. I mi se za ovo već pripremamo i verujemo da će većina na drugom referendumu odlučiti isto kao i na prvom. U svakom slučaju, legalizacija pomoći u dobrovoljnom okončanju života je istorijska nužnost koja proizilazi iz savremenog načina života i stoga se ne može dugo sprečiti.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 11. JULA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.